İl il Simav depremi!

Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen deprem, ilk bilgilere göre 2 ölüme neden oldu. Peki depremin hissedildiği illerdeki son durum ne?

20.05.2011 - 01:59

İl il Simav depremi!

Kütahya Simav'da dün gece saat 23.15 sularında 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.


İlk bilgilere göre, deprem nedeniyle Simav'da 1, Kütahya'nın bir diğer ilçesi Hisarcık'ta 1 kişi öldü.

Deprem İstanbul, Ankara, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Yalova, Afyonkarahisar, Eskişehir, Uşak, İzmir, Manisa ve Edirne'de hissedilirken, bazı illerdeki son durum şöyle:

KÜTAHYA / SİMAV - HİSARCIK
Kütahya Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Simav ilçe merkezindeki deprem sırasında paniğe kapılan bir kişi, fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Kimliği açıklanmayan kişinin kalp krizi geçirdiği ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı kaydedildi.

Yine Simav'da bir kişinin kaldığı evde yaralandığı ve hastanede hayatını keybettiği belirtildi.

BURSA
İstanbul'da oturduğu ve ölen bir yakının ailesine taziye ziyaretinde bulunmak için İnegöl'e geldiği öğrenilen Miyase Pehlivan (75), Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen ve ilçede de hissedilen depremin ardından kalp krizi geçirdi.

Ambulansla İnegöl Devlet Hastanesine kaldırılan Pehlivan, yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

İZMİR
Vali Cahit Kıraç, ''Deprem nedeniyle İzmir ve çevresinde bize iletilen can ve mal kaybı bilgisi yok'' dedi.

Deprem nedeniyle İzmir'de halkın bir kısmının panik yaşayarak evlerinden çıktığı ve parklarda bir süre bekledikten sonra evlerine girdiği görüldü.

EDİRNE
Edirne Valisi Gökhan Sözer, ''Edirne'de endişe edilecek bir durum yok'' dedi.

Depremi kendisinin hissetmediğini, ancak başta merkez ilçe olmak üzere Keşan, İpsala'da da hissedildiğini öğrendiğini ifade eden Sözer, ''Edirne'de endişe edilecek bir durum yok. Vatandaşlarımız rahat olsunlar'' dedi.

YALOVA
Deprem nedeniyle kentte herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmazken, vatandaşlar evlerini terk ederek sokak ve caddelere çıktı.

17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi'ni de yaşayan Yalova'da hissedilen sarsıntı nedeniyle paniğe kapılan bazı vatandaşlar sokaklarda bekliyor.

ÇANAKKALE
Deprem sırasında Çanakkale'de herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı bildirildi. Özellikle yüksek binalarda şiddetli şekilde hissedilen sarsıntının ardından vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı.

Çanakkale Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, telsiz anonsuyla ekipleri vatandaşlara yardımcı olmaları konusunda uyardı. Vatandaşların bir kısmı bir süre sonra evlerine girerken, bazıları ise dışarıda beklemeyi sürdürüyor.

SAKARYA
Depremin hissedildiği Sakarya'da da vatandaşlar evlerini terk ederek sokaklara çıktı.

17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'ni yaşayan Sakarya'da evlerinden çıkan vatandaşlar, bir süre sokakta bekledi.

KOCAELİ
Evlerinden çıkan bazı vatandaşlar sokakta ya da otomobillerinde bir süre bekledi. Vatandaşların telefonla yakınlarına ulaşmaya çalıştıkları görüldü.

Deprem sırasında panikle evlerinden çıktıkları için anahtarlarını içeride unatanların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerine yardım istedikleri öğrenildi.

BALIKESİR
Vali Yılmaz Arslan emniyet ve jandarma kanallarıyla Balıkesir il merkezi, 18 ilçe ve bütün köylere ulaştıklarını söyledi.

Yapılan ilk değerlendirmede kendilerine herhangi bir olumsuz haberin ulaşmadığını ifade eden Arslan, ''Depremin ardından hemen harekete geçtik. Balıkesir il merkezi ve ilçelerinde herhangi bir can ve mal kaybı yok'' diye konuştu.

UŞAK
Vali Özdemir Çakacak, depremin Uşak'ta hasara yol açmadığını belirterek, gerek olduğunda Simav'a göndermek üzere sivil savunma ekiplerini hazırladıklarını söyledi.

Vali Çakacak, depremi hissedince hemen İl Afet Durum Müdürlüğüne geçtiğini ve olayı oradan takip ettiğini belirterek, ''İlimizde hasar yok, ancak gerekirse Simav'a göndermek üzere sivil savunma ekiplerini hazırladık'' diye konuştu.

İlk sarsıntıyla Uşak'ta halkın sokağa döküldüğü, artçı depremlerin de hissedildiği öğrenildi.

ESKİŞEHİR / BİLECİK
Eskişehir ve Bilecik merkez, ilçe ve köylerinde sarsıntı nedeniyle herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı. Deprem nedeniyle panik yaşayan vatandaşlar, bir süre evlerine giremedi.

5.9'luk sarsıntı nereleri etkiledi... 5.9'luk sarsıntı nereleri etkiledi...
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...