İlçe seçim kurulu müdürüne 2 yıl hapis

Yerel seçimlerde bir muhtar adayından adına mazbata düzenleme vaadiyle para aldığı iddiasıyla yargılanan Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu Müdürü'ne 2 yıl hapis cezası verildi.

Haberler 04.06.2009 - 13:17

Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu Müdürü Aysel Çolak hakkında, yerel seçimler sonrasında bir muhtar adayından Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) muhtarlık mazbatasının adına düzenlenmesini sağlayabileceği vaadiyle para aldığı gerekçesiyle dava açıldı.

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Çolak ve avukatı katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, şikayetçi Beyazıt Yıldırım'ın son yerel seçimlerde Anadolu Mahallesi muhtar adayı olduğunu, seçim sonuçlarına itiraz etmek için Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu Müdürlüğü'ne gittiğini anlattı.

Daha sonra Yıldırım'a telefon açarak yanına çağıran Müdür Çolak'ın, 5 bin TL vermesi karşılığında itiraz dilekçesini hazırlayacağı, İl Seçim Kurulu ve YSK'da işlerini takip edeceği vaadinde bulunduğunu anlatan Savcı Yüksel, Çolak'ın Yıldırım'a ''Seçimi senin lehine çeviririm. Hiçbir işe karışmazsın. Mazbatanı elinde bil'' dediğini ifade etti.

Ancak Yılmaz'ın Çolak'tan şikayetçi olduğunu belirten Yüksel, bunun üzerine polisin fotokopilerini çektiği ve seri numaralarını aldığı paraları Yılmaz'ın Çolak'a verdiğini vurguladı. Yüksel, polisin suçüstü yakaladığı Çolak'ın yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlamak suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve adli para cezasına çarptırılmasını istedi.

Aysel Çolak, savunmasında 35 yıldır görev yaptığını ve 'nin tanıdığı bir isim olduğunu söyleyerek, "Gazete kağıdına sarılı şeyin para olduğunu bilmiyordum. Yargıya güveniyorum" dedi.

Kararı açıklayan Yargıç İsmail Tiryaki, Çolak'ın yetkili olmadığı bir iş için yarar sağlamak suçundan 2 yıl hapis ile 14 bin 600 TL para cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Tiryaki, tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak Çolak'ın tahliyesine, kalan cezasının, kararın kesinleşmesinin ardından infazına karar verildiğini de belirtti.

Sayfa Yükleniyor...