İlk Apple 210 bin dolara gitti

Sadece 200 adet üretilen bilgisayarın 1976'daki satış fiyatı 666,66 dolardı.

24.11.2010 - 15:06

İlk Apple 210 bin dolara gitti

Klavye ve monitörü olmadan satılan bilgisayarın işlemcisi bugünkü Apple iPad'den 1000 kat daha yavaştı.

Bilgisayar Christie's müzayede salonunda orijinal kutusu ve Apple'ın şu andaki CEO'su Steve Jobs imzalı bir mektupla satışa sunuldu.

Bilgisayarı müzayedeye telefonla katılarak satın alan İtalyan işadamı Marco Boglione, 210 bin dolar ödeyecek.

1976 yılında Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından üretilerek Jobs’ın ailesinin garajından satışına başlanan Apple-1’e açılış bedeli olarak 240 bin dolar (150 bin sterlin) fiyat biçilmişti.

Bilgisayarın işlemcisi 1 MHz hızında MOS 6502, belleği ise 8kb; yani bugün ortalama bir MP3’ü bile alamayacak denli küçük. “Bu aslında gelişmiş bir hesap makinesi’ diye konuşan Christie’s yetkilisi Julian Wilson’a göre cihazın önemi, kullanıma hazır ilk bilgisayar olmasında yatıyor. Wilson şöyle devam etti:

“Apple-1, kutusundan hemen kullanılabilir şekilde çıkan ilk bilgisayar. Yani meraklısının lehim makineleriyle toplamak zorunda olduğu bir cihaz değil, her şey önceden birleştirilmiş. Orijinal konsept de zaten bu, sistemin kullanıma hazır halde gelmesi. Bu anlamda bugünkü iPad, iPhone ve iPod’ların habercisi sayılabilir”.

Satılan modelin ahşap kaplamalarla biraz ‘kişiselleştirilmiş’ olduğu göze çarpıyor. Apple-1’ler 1976’da 666 dolara satışa çıkarılmıştı. Monitörsüz bilgisayara eklenebilecek ‘kaset okuyucu ünite’ için de ayrıca 75 dolar ödeniyordu.

Christies'deki müzayedede, İngiltere'nin 2. Dünya Savaşı'ndaki ünlü şifre çözücülerinden Alan Turing'in notları da satışa sunuldu, ancak teklif gelmedi.

Manchester Üniversitesi'nden bir bilim adamı olan Turing, Almanların ünlü Enigma şifresini çözmeyi başaran bir makine tasarlamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...