İlk ayinde kayıp çocuklar için dua

Kayseri'de Anadolu'nun ilk kilisesi olan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'nde restorasyonun ardından bugün ilk ayin yapıldı. Ayinde bayramda kaybolan 3 çocuk için dua edildi.

08.11.2009 - 09:41

İlk ayinde kayıp çocuklar için dua

Ermenilerin Anadolu'da kurulan ilk Ermeni kilisesi olarak bilinen Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen ''Sofra Ayini'ni Paşpapaz Muron Ayvazyan ile papazlar Kevak Cınasyan ve Zaven Bıçakçı yönetti.

Beyoğlu Ermeni Kilisesi Korosu ilahi okudu. Papaz Zaven Bıçakçı, ayin sonrası Yaptığı konuşmada Kayseri doğumlu olduğunu, çocukluğunun Kayseri'de geçtiğini anlattı.

Kiliselerin ve diğer ibadethanelerin sadece taş yapılar olmadığını ifade eden Bıçakçıyan, ''İbadet yapılan yerler, insanların tanrıya en yakın olduğu yerlerdir. İnsanlar git gide sevgiden uzaklaşıyor. Boşanmalar, kavgalar dünyayı sarmış. Kalplerimizi tanrıya açalım, sevgi ile dolduralım'' dedi.

Bıçakçı, bayramda kaybolan çocukların bulunması için de cemaatten dua etmelerini isteyerek ''Bayramın 2. günü kaybolan çocukların da bulunması için dua edelim. Bu çocuklar bir an önce gözü yaşlı annelerine kavuşsunlar. Hasta olan patrik hazretleri için de dua edelim'' diye konuştu.

Ayine katılanlara daha sonra kutsal sayılan birer lokma yufka ekmeği dağıtıldı.

Kayseri doğumlu olduğunu söyleyen Arsen Arşık ile Channes Arpacı da, fırsat buldukça Kayseri'ye gelip kiliseyi ziyaret ettiklerini söylediler.

CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'da Ermeni Kilisesi'ne gelerek Kayseri Lisesi'nde birlikte okuduğu Channes Arpacı ile bir süre görüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...