İlk cemre ne zaman düşecek? (Cemre düşmesi nedir?)

Halk takvimine göre kıştan bahara geçisin sembolü olan ve ısınmayı ifade eden cemre sırasıyla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düşecek. Peki cemre hangi tarihlerde düşecek?

29.01.2021 - 14:09

İlk cemre ne zaman düşecek? (Cemre düşmesi nedir?)

Baharın müjdecisi olarak kabul edilen cemre sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşecek.

Cemrenin düşmesiyle havanın soğuğu kırılır ve doğa uyanmaya başlar. Havaların ısınmasına sebep olan cemre, ilk olarak havaya düşer. Son olarak ise toprağa düşen cemre baharın müjdecisidir.

İlk cemre havaya düşer ve sıcaklık artmaya başlar.

İkinci cemre suya düşer ve sular, göller, denizlerin ısınmasını sağlar üçüncü ve son cemre toprağa düşer.

Cemrenin toprağa düşmesiyle toprak ısınır ve baharın belirtisi olan güzellikler orataya çıkar. Doğa yeşillenir çiçek açar.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Cemre düşmesi, İlkbahar’ın başlangıcında yedi gün arayla, ilk olarak havada sonra su ve toprakta oluştuğu düşünülen sıcaklık artışıdır. Arapça olan kelime kor durumunda ateş anlamına gelir.

Halk arasında cemre düşmesi ile birlikte Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir.

İLK CEMRE NE ZAMAN VE NEREYE DÜŞECEK?

İlk cemre havaya düşer, 2021 yılında Cemre, 19 - 20 Şubat tarihleri arasında havaya düşecek. İlk Cemre'nin düşmesi ile havalar ısınmaya başlar.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

2021 CEMRE DÜŞME TARİHLERİ

Cemre düşmesi birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır. İlk cemre 19 - 20 Şubat tarihlerinde havaya düşecek. İkincisi 26 - 27 Şubat tarihlerinde suya düşecek ve üçüncüsü 5 - 6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek.

Sayfa Yükleniyor...