Ömer Çelik: İlk defa NATO sınırları tamamen DAEŞ'ten temizlenmiştir

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Fırat Kalkanı harekatıyla ilk defa NATO sınırlarının tamamen terör örgütü IŞİD'den temizlendiğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.09.2016 - 17:44 | Son Güncelleme : 06.09.2016 - 19:30

Ömer Çelik: İlk defa NATO sınırları tamamen DAEŞ'ten temizlenmiştir

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, resmi temaslarda bulunmak için gittiği Portekiz'in başkenti Lizbon'da, Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ile görüştü.

Portekiz Dışişleri Bakanlığındaki çalışma yemeğinde bir araya gelen Çelik ve Silva, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Çelik, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında genel anlamda Avrupa'nın ile yeterli dayanışmada bulunmamasına rağmen Portekiz'in "Hain darbe girişimine tüm anayasal kurumlarıyla tepki veren ilk ülkelerden biri olduğunu" belirterek, "Türk halkına destek veren açıklamalarından dolayı Portekiz'e teşekkür ederim" diye konuştu.

"AB LİDERLERİNİN DAHA GÜÇLÜ DAYANIŞMA İÇİNDE OLMASI GEREKTİĞİNİ İFADE EDİYORUZ"

Darbe girişimi karşısında genel olarak AB ülkelerinin tutumunu eleştiren Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

"Avrupa'nın birtakım kınamaların ötesinde dayanışma içinde olmadığını gördük. AB'den 'ye ziyaretler 1 ay sonra başladı ancak darbe sadece Türkiye'ye değil bir Avrupa ülkesine ve bir Avrupa demokrasisine karşı gerçekleşti. Buna rağmen Avrupa'daki bazı ülkeler, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin durdurulmasını istemek gibi ırkçı yaklaşımlar sergilediler. Bunları son derece vizyonsuz, Avrupa değerleriyle çatışan açıklamalar olarak görüyoruz ve değerlendiriyoruz. Biz, AB liderlerinin daha güçlü dayanışma içinde olması gerektiğini ifade ediyoruz."

Türk halkının 15 Temmuz darbe girişimine karşı tarihe geçecek bir direniş gösterdiğini ve bunun tüm halklar için ilham kaynağı olacağını kaydeden Çelik, "Bazı ülkelerde halkların gösterilerinde Türk bayrakları da salladıklarını, Türkiye'ye selam gönderdiklerini görüyoruz. Türk halkı, darbeye karşı bir halk nasıl direnir diye bir ARGE oluşturdu. Benim ülkem, savaş uçaklarıyla, savaş helikopterleriyle, asker üniforması giymiş teröristler tarafından parlamentosunun bombalandığı ancak halkının büyük bir kahramanlık göstererek bunları geri püskürttüğü bir ülkedir ve bu olaydan henüz 1 ay geçmeden ordumuz DAEŞ'e karşı mücadeleye girmiş ve 55 ülkenin yapamadığını yapıp, Suriye'ye girmiştir ve ilk defa NATO sınırları tamamen DAEŞ'ten temizlenmiştir" ifadelerini kullandı.

"AVRUPA'DAKİ TÜRKLERİN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAMAZ"

FETÖ'nün darbe girişimini protesto etmek isteyen Türk vatandaşlarına yönelik Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin kullandığı ifadelerle ilgili bir soruya da cevap veren Çelik, "Avrupa'daki Türklerin ifade özgürlüğü kısıtlanamaz, bu insanlar uzayda yaşamıyorlar. Tabii ki kendi ülkeleriyle ilgili olacaklardır. Burada önemli olan protestolarını kanun çerçevesinde ve şiddete başvurmadan yapmalarıdır. Türkler hiçbir şekilde şiddete başvurmuyorlar. Avrupa'da bazı siyasetçiler, Avrupa'nın değerleriyle çelişmeye, aşırı sağın üslubunu kullanmaya başladılar. Bunları Avrupa'nın geleceği için kaygı verici olarak gözüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"BİZ BİR AN ÖNCE VİZE SERBESTİSİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİNİ SÖYLÜYORUZ"

Sığınmacılarla ilgili Türkiye ve AB arasında imzalanan geri kabül anlaşmasıyla ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Çelik, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Pek çok ülke sığınmacıları almamak için sınırlarına duvarlar örüp, yasalar çıkartırken, Türkiye 3 milyon sığınmacıya kucak açmıştır ve Suriye'deki mevcut istikrarsızlık göz önünde bulundurulduğunda göç krizinin daha da artacağını düşünüyoruz. Bu yüzden Türkiye yeni adımlar atılması gerektiğini düşünmektedir ancak bu konuda vize serbestisi anahtar konu olarak görülmektedir. Biz bir an önce vize serbestisinin hayata geçirilmesini söylüyoruz. Aksi takdirde adım atmayacağız. Bir konuda herkesin empati kurması gerekiyor. Bin 295 kilometre sınırınız, Irak ve Suriye ile sınır komşuluğunuz varsa, 100'e yakın generaliniz savaş uçakları ve savaş helikopterleriyle darbe girişiminde bulunmuşsa, 55 ülkenin yapamadığı şekilde DAEŞ ile mücadele etmek için Suriye'ye girip, NATO topraklarını DAEŞ'ten temizlemişseniz, 24 saatte 25'e yakın askerinizi şehit vermişseniz ve birileri size 'Terör yasanızı değiştirin' derse, siz ne dersiniz? Bize göre vize serbestisi hayata geçirilmelidir. Daha sonrası için bazı taahhütler verilebilir ve terör konusunda iyileşme olduğunda bunlar hayata geçirilebilir ama biz vize serbestisinin ekim veya kasımda değil bir an önce bunun hayata geçirilmesini istiyoruz."

"TÜRKİYE'NİN AB SÜRECİ MEVCUT YOL HARİTASI İLE DEVAM ETTİRİLMELİ"

Portekiz Dışişleri Bakanı Silva da "Portekiz ve Türkiye çok güçlü ilişkileri ve iş birliği olan iki ülkedir. İki ülke hükümetleri arasında 2012 yılından beri düzenli olarak üst düzey toplantılar ve mekanizmalar yürütülmektedir ve çok yakın zamanda yeni bir ikili, üst düzey hükümetler arası zirve yapılacaktır. Türkiye ile Portekiz, dost ve müttefik ülkeler olarak pek çok alanda iş birliği yürütüyor" diye konuştu.

Portekiz'in, Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine destek veren en önemli ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Silva, "Portekiz, Türkiye'nin AB sürecinin mevcut yol haritası ve kriterler içerisinde devam ettirilmesinin önemli olduğunu düşünüyor" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...