Türkiye'de ilk kez e-kitap satışını başlatan internet kitapçısı İdefix.com'dan yapılan açıklamaya göre, e-kitap uygulamasında Türkiye'nin ilk e-kitabı, Van'a gitti.

İnan Çetin'in Can Yayınlarından çıkan ''İblisname Bir Hayalin Gerçek Tarihi'' adlı eseri, e-kitap satışına başlanan 15 Nisanda, Van'dan bir öğretmen tarafından satın alındı.

Ülkenin ilk e-kitabını satın alan Van Ticaret Meslek Lisesi öğretmenlerinden Yusuf Demir, kitabını, ilk e-kitap alıcısı olması şerefine İdefix.com'un hediye ettiği e-kitap cihazı ile okuyacak.

'YARI FİYATINA SATIN ALABİLECEĞİZ'
Türkiye'nin ilk e-kitabının alıcısı 33 yaşındaki din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Yusuf Demir, e-kitapla ilgili kendisine yöneltilen, ''Bir eğitimci olarak elektronik kitaba bakış açınız nedir?'' sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Bence, e-kitap şu güne kadar icat edilmiş en müthiş cihazlardan biri. Hem yarı fiyatına kitapları satın alabileceğiz hem de yok kargo parasıydı, yok kargo takibiydi, hiçbiriyle uğraşmayacağız. Binlerce kitabı zahmetsizce yanında taşıyabilmek, istediğin yerde okuyabilmek, üzerine not alabilmek inanılmaz güzel bir şey. Öğrencilerimden bildiğim için söylüyorum. Artık öğrenciler her gün kilolarca kitabı taşımak istemiyorlar.

Ağaçların kesilmesini engelleyeceği için de ayrıca mutlu oluyorum. Bazı okuyucular e-kitabın normal kitapların yerini tutamayacağını söyleseler de ben böyle düşünmüyorum. Bunca faydasının yanında, kağıdın hışırtısından, kokusundan bahsetmek bence biraz duygusallık. Fakat yine de bunlardan vazgeçemeyen okurlar için e-kitaba, yazılımla sayfa çevrildiğinde hışırtı sesi eklenebilir.''

e-KİTABA BÜYÜK İLGİ
İdefix.com Genel Koordinatörü Bora Ekmekçi, gerek e-kitaplara, gerekse e-kitap okuyucu cihazlara okuyucunun ilgisinin tahminlerinden büyük olduğunu, e-kitapların satışa çıktığı günden bu yana site trafiğinde ve çağrı merkezine açılan bilgi alma amaçlı telefonlarda büyük bir artış meydana geldiğini belirtti.

Ekmekçi, e-kitap satışlarının da bu kadar yeni ve bilinmeyen bir ürün için oldukça olumlu olduğunu ifade etti.

Yayınevleri anlaşmaları ve yeni kitapların elektronik kitaba dönüştürülme çalışmalarına da hızla devam edildiği bildirildi.