İstanbul'da sadece toplu taşıma araçlarının kullanacağı ''Toplu Taşıma Yolu (Bus Lane)'' uygulaması, bugün başladı.

İlişkili Haberler


Toplu taşımayı rahatlatmak için başlatılan uygulama için pilot bölge seçilen Aksaray-Millet Caddesi-Topkapı ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlayan uygulama, daha sonra Topkapı-Aksaray-Taksim, Kızıltoprak-Bostancı-Tuzla, Beşiktaş-Maslak ve Yenikapı-Başakşehir şeklinde genişletilecek.

Hafta içi trafiğin yoğun olduğu 07.00-10.00 ile 16.00-20.00 saatlerinde gerçekleştirilen uygulamaya göre, toplu taşıma araçlarına tahsis edilen sağ şeridi yalnızca İETT ve Halk otobüsü, minibüs ve taksiler kullanacak.

"Bus Lane" uygulamasını ihlal eden araçlar, Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile tespit edilerek para cezası ile cezalandırılacak.

Uygulamanın ilk gününde trafik polisleri, uygulamanın kusursuz işlemesi için yoğun çaba harcarken, şerit ihlali yapan sürücüleri ise sık sık uyardı.

Park yapan araçlar, trafik ekiplerince çekici tarafından kaldırılarak otoparka götürüldü.

TOPBAŞ: MODERNLEŞME YOLU
İtalya'nın Napoli kentinde düzenlenen 6. Dünya Kentsel Forumu'na katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni uygulamasıyla ilgili soruları yanıtladı.

Kadir Topbaş, "Harici yol gibi ama bu bariyerlerle ayrılan bir yol değil. Geçmişte yapıldığı gibi 'Berlin Duvarı' diye adlandırılan, kenti bölen bir ayrım değil" dedi.

Öğle saatlerine kadar 785 aracın yola girdiğini tespit ettiklerini ifade eden Topbaş, “Ama bunlar zaman içerisinde artık EDS takipte olduğunu gören sürücüler buralara girmeyecektir. Böylece daha çok toplu taşıma tercih edilecektir" diye konuştu.

ABD ve Avrupa’da bu uygulamanın olduğunu vurgulayan Topbaş, "Modernleşmenin yoludur. Bu kente önemli bir hizmettir " diye konuştu.

Bu sistemi yaygınlaştırmayı düşündüklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sadece bir tanesinde uygulamaya başladık. Daha sonra bu 5-6'ya, daha fazla sayıya çıkacaktır. Çıkması gerekiyor. Arzu ettiğimiz kaliteli, konforlu yeni gelecek otobüslerle birlikte halkımızın, keyifle sıkışmadan, klimalı, engellilerin, yaşlıların rahatlıkla binebileceği bir toplu taşımayı, İstanbul'a kazandırmak.”

İstanbullulardan destek isteyen Topbaş, “Yanımızda olup, yardımcı olurlarsa kentteki o ulaşımdaki o hep gündeme getirilen sıkıntıları aşağı çekmiş oluruz” dedi.

'ÜÇÜNCÜ KÖPRÜYE İHTİYAÇ VAR'
İstanbul’da üçüncü köprüye ihtiyaç olduğunu dile getiren Topbaş, “İnşallah kısa sürede tamamlanır ve kent daha rahat eder. Çünkü bizim mevcut iki köprümüz, artık şehir içi köprüsü konumuna geldi. Uluslararası ve ulusal köprü niteliğini artık buradan kaldırmak gerekiyor" diye konuştu.