‘İlk kez 'fasıl açın' çağrısı yapıldı’

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, katıldığı bir seminerde yaptığı konuşmada AP'nin 2012 Türkiye raporunu değerlendirdi. Bağış, Türkiye'ye ilk kez fasıl açın çağrısı yapıldığını söyledi.

Haberler 18.04.2013 - 21:56

‘İlk kez 'fasıl açın' çağrısı yapıldı’

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosu'nun ilk kez ile ilgili 'fasıl açın çağrısı' yaptığını söyledi.

Bağış, katıldığı bir seminerde Avrupa Parlamentosu'nun kabul ettiği 2012 ilerleme raporunu değerlendirdi.

Raporda beğenmedikleri ve kabul edemeyecekleri bazı cümleler olduğunu ifade eden Bağış, buna rağmen raporun öncekilerle kıyasla olumlu olduğunu kaydetti.

Bağış, raporda 'Türkiye'deki reformların övüldüğünü' söyleyerek şöyle devam etti:

"Türkiye'nin terör belasını defetmek için attığı adımları öne çıkaran ve Türkiye ile ilgili eleştirilerin yüzde 90'ını kapsayan ifade, basın özgürlüğü, tutukluluk süreleri gibi konularla alakalı olan 23 ve 24. fasılların açılması yönünde çağrı yapan bir rapor oldu.

Avrupa Parlamentosu ilk defa komisyona, 'Türkiye ile şu şu fasılları açın' çağrısı yaptı. Bu bir ilktir. Neden Türkiye'nin performansını görüyorlar ve Türkiye'yi eleştirdikleri konularda da iğneyi kendilerine batırmaları gerektiğinin farkındalar.

Türkiye'nin önünü tıkayan, eleştirdiğimiz konularda adım atmamızı engelleyen de bir yanda Avrupa'nın önümüze koyduğu siyasi engeller ve blokajlar. Ancak onları da hep birlikte bir şekilde aşacağız."

AB VİZESİ İÇİN SABIR İSTEDİ
Bağış konuşmasında AB ile olan vize sorununa da değindi.

Kişi başına düşen milli gelirin 11 bin dolara yaklaşmasıyla kendilerine, "vize kolaylığı sağlayalım, muafiyet için de süreç başlatalım" gibi teklifler geldiğini ifade eden Bağış, Türkiye'nin kişi başı 20-25 bin dolar milli geliri sağladığında kendileri istemese dahi vizelerin kalkacağını aktardı.

Bağış, "Yol haritasında uzlaştığımız zaman, adımları atarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa'ya vizesiz gidebilmelerinin yolunu açacağız. Biraz daha sabır istiyorum bu konuda" diye konuştu.

'TERÖR' KALDI 'DEVAM EDEN ŞİDDET' ÇIKTI
Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, 2012 Türkiye ilerleme raporunu, bugün yapılan oylamada 75'e karşı 451 oyla kabul etti.

Strasbourg'da düzenlenen Genel Kurul toplantısında, Türkiye Raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan rapor ve değişiklik önergeleri oylandı. Değişiklik önergeleri arasında bulunan PKK'nın "terör örgütü" olduğuna dair ifadelerin rapordan çıkartılmasını içeren maddeler reddedildi.

Raporun 53. maddesinde yer alan "AB, terör örgütleri listesinde yer alan PKK ve diğer tüm terör örgütlerinin devam eden terörist şiddeti en güçlü ifadelerle kınadığını yineler" cümlesindeki "devam eden" ibaresi, çözüm süreci dikkate alınarak çıkarıldı.

Sayfa Yükleniyor...