Dünyada örneklerine sıkça rastlanan operatör markalı cep telefonu uygulaması Türkiye’de ilk kez Vodafone tarafından devreye sokuldu. 3G’li akıllı telefon Vodafone 840, ayda 1 TL’lik ödeme planıyla piyasaya sürüldü.

Türkiye’de 3G’nin 1. yılı kutlamaları vesilesiyle Türkiye’ye getirilen Vodafone 840, firmanın Türkiye Genel Müdürü Serpil Timuray ve Orhan Gencebay tarafından tanıtıldı.

Facebook, Twitter, Windows Live Messenger gibi sohbet ve sosyal paylaşım uygulamalarına kolay erişim sağlayan Vodafone 840, internette gezinme için Opera tarayıcısını kullanıyor. Elektronik posta gibi özellikler ile donatılmış olan Vodafone 840’da 3G bağlantı, 2.8 inç 262 bin renk (320x240) dokunmatik TFT ekran, 2MP CMOS kamera, 8x dijital zoom, 140 MB dahili hafıza, 8GB'a kadar mikro SD desteği, Mini USB 2.0, 1150 mAh Pil ve medya oynatıcısına sahip. Cihazın ağırlığıysa sadece 93 gram.

İstanbul’daki Vodafone Maslak Plaza’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısına katılan Vodafone Grubu Terminal Portfoyü Global Genel Müdürü Vik Patel, operatör markalı cep telefon pazarının Vodafone’un öncülük sergilediği önemli bir alan olduğunu belirterek “artık Türk tüketicisi de birçok ülkedeki kullanıcılarla aynı şartlara bu olanaklara sahip” diye konuştu.

Patel’in açıkladığı rakamlara göre Vodafone markalı telefonlar 2006 yılında pazara sunulduğundan bu yana tüm dünyada 26 milyon adet satıldı. 2009-2010 mali yılında satış 4,8 milyon adet olarak gerçekleşti. Bunların yüzde 55’ini düşük fiyatlı, girişi seviyesi cep telefonları oluşturdu. Patel, henüz çok yeni bir kategori olarak nitelendirdiği 3G bağlantı özellikli akıllı telefonlarınsa en hızlı büyüme yaşadıkları alan olduğunu söyledi.

Vodafone’un 3G doğumgünü özel pakedini ayda 35 TL ödeyerek 18 ay taahhütle satın alan abonelere Vodafone 840, aynı sürede ayda sadece 1 TL’ye satılacak.