İlk SMS yumurta kabuğuna yazılmış

Güney Afrika'da bulunan devekuşu yumurta fosillerini inceleyen bilimciler, atalarımızın kabuklar üzerine çizdikleri sembollerle haberleştiklerini keşfetti.

Haberler 04.03.2010 - 13:43

İlk SMS yumurta kabuğuna yazılmış

Diepkloof Rock Shelter kenti dışında yapilan kazilarda 60 bin yıllık devekuşu yumurtasının üstünde çizimlere rastlayan bilim insanları 10 yıl süren çalışma sonucunda bunların ‘haberleşme aracı’ olduğuna karar verdi. Ulusal Bilim Akademisi’nde yayımlanan makaleye göre atalarımız yumurta kabukları üstündeki şekiller aracılığıyla haberleşiyordu.

Araştırmaya katılan Bordeaux Universitesi'nden Dr. Pierre-Jean Texier, yumurta kabuklarının üzerindeki çapraz ve düzenli sembollerin kesinlikle karanlık çağ insanlarının kullandığı bir iletişim metodu olduğunu açıkladı.

Texier, şimdi bu metodun esasen bireysel ya da topluluklar arası haberleşme için kullanılıp kullanılmadığını araştırmaya başladıklarını belirtti. Texier, yeni bulguların atalarımızın nasıl iletişim kurduğuna ilişkin araştırmalarda bir mihenk taşı olduğunu ifade etti.

Simgesel düşünme, başka bir deyişle ‘başkasına kendi düşüncesini anlatma yeteneği’nin ilk adımı olarak görülen bu davranış, insanların bir araya gelip medeniyetler kurma yolundaki bebek adımları olarak görülüyor.

Bilimcilere göre insan davranışındaki bu ilerlemenin ne zaman ve nerde başladığı, ‘insan evrimi'ni anlamada kritik bir nokta.

Daha önce İsrail ve Cezayir’deki mağaralarda bulunan 100 bin mücehver insanlığın ilk sembolik düşünme örneği olarak gosteriliyordu. Yumurta kabukları daha erken bir tarihe ait olması ve 'mesaj' taşıyan yumurta kabuklarının çok sayıda bulunması, son bulguların bilimsel değerini eşsiz kılıyor.

Sayfa Yükleniyor...