İstanbul Kültür Sanat Vakfınca (İKSV) 13 Ekim-12 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek ''İstanbul Tasarım Bienali''nin etkinlik programı açıklandı.

İKSV'den yapılan yazılı açıklamaya göre bienal, Emre Arolat ve Joseph Grima'nın küratörlüğünde, Londra Tasarım Müzesi Direktörü ve aynı zamanda İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu üyesi olan Deyan Sudjic'in önerisi ile belirlenen ''Kusurluluk/Imperfection'' temasıyla gerçekleştirilecek.

Deyan Sudjic, kaleme aldığı tema metninde, sonsuz katmanlara ve sürekli gelişen kentsel, sosyal ve kültürel değişimin getirdiği canlılığa sahip bir şehir olarak İstanbul’un bu temanın içeriğini incelemek için en uygun şehir olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, İstanbul’un kusursuzluktan çok uzak, buna karşın dünyadaki en enerji verici ve en hareketli şehirlerden birisi olduğunu söyleyen Sudjic, metinde şehrin kendine has özelliğinin bu kusurluluğun doğurduğu belirsizlik ve geçicilik durumu olduğunun altını çiziyor.

İstanbul Tasarım Bienali, “Kusurluluk” (Imperfection) temasıyla bir yandan İstanbul'un farklı yaratıcı potansiyeline övgü niteliği taşırken, bir yandan da günümüz dünyasında tasarım ile ilgili geniş bir bakış açısının oluşumunu destekleyecek. Deyan Sudjic’e göre, bu tema, dünyaya İstanbul hakkında birşeyler söyleme imkânı yaratırken, aynı zamanda çağdaş tasarımın doğası adına keskin bir bakış açısı sunacak.

Kentsel tasarım, mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım, moda tasarımı, yeni medya tasarımı gibi başlıca alanlar ve ilgili tüm yaratıcı ürün ve projeleri kapsayacak bienal sergileri, İstanbul Modern ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yer alırken, etkinlikler şehrin farklı noktalarına yayılacak.

Tasarımın programı bir toplantıyla açıklandı.
Tasarımın programı bir toplantıyla açıklandı.

MUSİBET
Bienalde Emre Arolat'ın küratörlüğünde düzenlenecek ''Musibet: Büyük Dönüşüm Ekseninde, Tasarımda Bağlam ve Anti-Bağlamın Estetizasyonu'' başlıklı sergi, İstanbul Modern'de yer alacak. Arolat, sergisinin küratoryel çerçevesini şimdiki zamanın İstanbul'unu kentsel ve mimari tasarım bağlamında irdeleyerek oluşturmayı hedefliyor.

''Dönüşüm'' ve ''Anti-Bağlam'' gibi iki ana başlıktan oluşan kurgu, ilk başlığında son dönemde İstanbul'da gündemde olan kentsel dönüşüm ve toplu konut projeleri ile bu projelerin ortaya çıkardıkları toplumsal gerginlikleri, dünyadaki diğer örnek kentlerle karşılaştırarak irdeleyecek. İkinci başlıkta ise ağırlık merkezinde İstanbul'un bulunduğu bir coğrafi palette yerel ve küresel aktörler tarafından üretilen düşünceler, yeni dünyanın evrensel kabulleri ve yeni teknolojilerdeki değişimler, mimari ve moda tasarımı pratikleri arasındaki paralellik tartışılacak.

ADHOKRASİ
Küratör Joseph Grima ise Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yer alacak sergisinin kavramsal çerçevesini bürokrasinin tam karşıtı olan ''Adhokrasi'' olarak belirledi.

Grima, bienali bir sergilenme platformu yerine laboratuvar olarak değerlendirerek, bienalde yer alacak sergisini tasarım dünyasında son dönemde yaşanan devrimsel değişimlerin bir sahnesi haline getirmeyi amaçlıyor.

Proje başvuruları 2 Haziran'a kadar sürecek
Bienal sergilerine katılmak isteyenlerin proje başvuruları 2 Haziran'a kadar devam edecek. Bienalde yer almak isteyen projeler için disipliner ve coğrafi bağlamda herhangi bir sınırlama yapılmıyor. Başvuru koşulları detaylarına ''istanbultasarimbienali.iksv.org'' adresinden ulaşılabilecek.

Bienal, eğitim dünyasının etkinliklerine katılımını sağlamak ve bienalin ana teması olan ''Kusurluluk'' hakkında daha farklı bakış açıları sunan bir içeriğe ulaşmak amacıyla İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunan çeşitli üniversitelerin ilgili 66 bölümü ile işbirliği gerçekleştirdi. Üniversitelerin, kentsel tasarım, mimarlık, endüstri tasarımı, grafik tasarım, yeni medya tasarımı ve moda gibi bölümleri, 2011-2012 akademik yılı içerisinde bienal teması çerçevesinde atölye çalışmaları, yarışmalar ve özel projeler gerçekleştirecek.

Öğrencilerin katılımıyla bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak projeler, ilgili üniversitelerin kendi fakülte binalarında sergilenecek ve paylaşılacak.

Cam Ocağı Vakfı da bu programa katılarak bu yıl uluslararası cam sanatçılarıyla gerçekleştireceği eğitim programı kapsamında bienal temasını yorumlayacak. Cam Ocağı Vakfı'nın çalışmalarını da bienal süresince izlemek mümkün olacak.

Atölye çalışmaları
Bienal kapsamında, Türkiye'deki tasarım eğitimini ön plana çıkarmak, kurumları, öğrencileri ve sanayi temsilcilerini tasarımcılar ile buluşturarak birbirlerinden öğrenmelerini, etkilenmelerini sağlamak amacıyla 22-27 Mart tarihleri arasında bir dizi atölye çalışması düzenlenecek.

Farklı mekanlarda, bienal teması çerçevesinde yürütülecek 11 ayrı atölye çalışmasında yaklaşık 200 üniversite öğrencisi 30'a yakın uluslararası tasarımcı ile çalışma imkanı bulacak. İstanbul'a gelecek 30 tasarımcı arasında ''Designer of the Future Ödülü''ne layık görülen kil tasarımcısı Max Lamb, yemek tasarımının önemli isimlerinden Marc Bretillot, mimarlık sektörünün yakından tanıdığı görsel tasarımcılardan Luis Urculo, birçok ödüle değer bulunan Anon Pairot ve takı tasarımı alanında sunduğu farklı bakış açısı ile dikkat çeken mimar Amina Agueznay gibi isimler yer alıyor.

Atölye çalışmaları sonucunda ortaya çıkacak işler, fikirler, ürünler ve sürecin kendisi, bienal sırasında çalışmaların gerçekleştirildiği mekanlarda sergilenecek.

Yurtdışı basın buluşmaları
Bienal, İstanbul Film Festivali işbirliğiyle yönetmen Gary Hustwit imzalı tasarım filmleri üçlemesinin son bölümü olan ''Urbanized/Kentleşmiş'' gösterimine ev sahipliği yapacak.

Filmin ilk gösterimi, ''31. İstanbul Film Festivali'' kapsamında 5 Nisan'da yapılacak. Gary Hustwit'in tasarım üçlemesinin tamamı ilk defa İstanbul Tasarım Bienali'nde izleyicilerle buluşacak.

Bienal, 26 Mayıs'ta mimarlık ve tasarım alanında dünyada önemli yeri olan 9 ayrı bienal ve trienal direktörünün katılacağı önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. ''Neden Bienal?'' başlığıyla yapılacak yuvarlak masa toplantısında, uluslararası tasarım, mimarlık ve grafik tasarım bienalleri ve trienallerinin direktörleri ile sayısı gittikçe artan tasarım etkinliklerinin amaçları ve etkileri tartışılacak.

Bienalin önemli etkinliklerinden biri de yurtdışında gerçekleştirilecek basın buluşmaları olacak. Tasarım Bienali küratörlerinin katılımıyla yapılacak basın buluşmalarında bienal, uluslararası basın ve tasarım dünyasına tanıtılacak.

Milano'da 19 Nisan'da gerçekleştirilecek etkinliğin ardından haziran ayında Londra'da ikinci bir toplantının yapılması planlanıyor.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:
İnteraktif bir paylaşım mecrası olarak tasarlanan İstanbul Tasarım Bienali web sitesi istanbultasarimbienali.iksv.org, bienalin tema metni, küratörlerin hazırlayacakları sergilerin kavramsal çerçevesi, bienal programı gibi genel bilgiler içeriyor. Bir blog olarak tasarlanan web sitesinde ayrıca, bienal süresince küratörlerin ve katılımcıların çeşitli yazı ve yorumlarına yer verilecek.