Önce Anıtkabir ardından Atatürk Kültür Merkezi

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta etkinliklerle kutlanıyor. İlk tören Anıtkabir'de yapıldı. Törene geçici hükümetin bakanları da katıldı. Erdoğan ilk kez halka seslendiği Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törende ise Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu arasındaki sohbet dikkat çekti.

Haberler - ntv.com.tr 30.08.2015 - 16:06

Önce Anıtkabir ardından Atatürk Kültür Merkezi

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı.

Zafer Bayramı'nın 93'nci yıldönümü, genelinde düzenlenecek etkinliklerle kutlanıyor.

İlk tören Anıtkabir'de yapıldı.

Tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, yüksek yargı kurumu başkanları, Geçici Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları ve diğer devlet erkanının Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atatürk'ün mozolesine, üzerinde ay yıldız motifleri bulunan çelenk bırakmasının ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

ERDOĞAN'DAN TERÖRLE MÜCADELE MESAJI

Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı ve deftere yazdığı metni okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Aziz Atatürk; Büyük Zafer'in 93. yıl dönümüne ulaştığımız bugün, bizlere emanetin olan cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktası olan Büyük Zafer'de ve o güne kadar geçen süreçte inancı ve iradesiyle tarihi bir mücadele veren Zat-ı Ali'niz başta olmak üzere Büyük Millet Meclisi mensupları ile erinden subayına kadar tüm askerlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum.

Anadolu'yu ebedi yurdumuz olarak muhafaza etme mücadelemiz bugün de sürüyor. Ülkemizin varlığına kasteden iç ve dış hiçbir güç, istiklalimizin ve istikbalimizin üzerine gölge düşüremeyecektir. Anadolu'nun düşman işgalinden kurtarılması ve yeni devletimizin kuruluşu sürecinde mücadele veren şehitlerimize ve gazilerimize bir kez daha Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimiz ve onun bağrından çıkan güvenlik güçlerimiz emanetine sahip çıkıyor. Ruhun şad olsun. "

BEŞTEPE'DE KUTLAMALARI KABUL ETTİ

Anıtkabir'deki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "başkomutan" sıfatıyla Beştepe'de kutlamaları kabul etti.

ERDOĞAN İLK KEZ HALKA HİTAP ETTİ

Resmi törenlerin son durağı ise Atatürk Kültür Merkezi oldu. Törene üzeri açık bir klasik otomobille gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tribünleri selamladı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Erdoğan, bir 30 Ağustos töreninde ilk kez halka seslendi.

"93'üncü yıl dönümüne ulaştığımız bu büyük zaferin sevincini bizlere yaşatan ordularımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Kurtuluş Savaşımızı yöneten Gazi Meclisimizin tüm üyelerini bir kez daha saygıyla yad ediyorum" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şu ifadeleri kullandı:

"Malazgirt'ten günümüze kadar bu toprakların bizlere vatan olması için mücadele eden, bu uğurda şehitlik mertebesine ulaşan, gazilik şerefini kazanan tüm askerlerimizi, tüm ecdadımızı rahmetle, minnetle yad ediyorum. Anadolu coğrafyasına ayak bastığımızdan beri yedi iklim, üç kıtada hüküm sürmüş olsak da kalbimizin attığı yer, gücümüzün kaynağı daima bu topraklar olmuştur. Balkanları, Kuzey Afrika'yı, Ortadoğu'yu da kaybettiğimizde son sığınağımız yine Anadolu ve Trakya topraklarıydı.

Bin yıldır bu coğrafyada nice zaferler kazanmış, nice hain emelleri akamete uğratmış olan milletimiz bugün yaşadığımız sıkıntıların da üstesinden gelecek güce ve dirayete sahiptir. Biz işte bunun için 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' diyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz dün olduğu gibi bugün de kara, hava ve deniz unsurlarıyla maziden atiye giden bağımsızlık mücadelemizin en büyük teminatıdır. Bir kez daha Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle, rahmetle, hürmetle yad ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun."

Törene Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı da katıldı. Yerli Altay tankının da yer aldığı geçit töreninde yine yerli üretim olan Atak helikopteri ve Hürkuş uçağı da gösteri uçuşu yaptı. Törenin sonunda yapılan Türk Yıldızları'nın gösteri uçuşu ise nefesleri kesti.

İKİ LİDER ARASINDA KOYU SOHBET

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törenlerde Başbakan Davutoğlu ve CHP lideri Kılıçdaroğlu arasındaki sohbet dikkat çekti.

Koalisyon görüşmelerin ardından ilk kez 30 Ağustos törenlerinde bir araya gelen iki lider, uzun uzun sohbet etti.

Davutoğlu Kılıçdaroğlu'na cep telefonundan bir şeyler gösterdi.

BEŞTEPE'YE BİN 800 DAVETLİ

Bu törenin ardından da devlet erkenı Kara Harp Okulu'ndaki törene katılacak. 

Akşam saat 20.00'de ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resepsiyon verecek. Resepsiyona bin 800 kişinin davet edildiği bildirildi.

KUTLAMALAR İPTAL

Terör olayları nedeniyle kutlama ve eğlenceler, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yayımladığı genelgeyle iptal edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...