23 Nisan için İlk tören Anıtkabir'de yapıldı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta törenlerle kutlanıyor. İlk resmi tören Meclis Başkanı Çiçek, Başbakan Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli ve bakanların da katılımıyla Anıtkabir'de yapıldı.

Haberler - ntv.com.tr 23.04.2015 - 11:29

23 Nisan için İlk tören Anıtkabir'de yapıldı

TBMM’nin açılışının 95. yıldönümü tüm yurtta törenlerle kutlanıyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için ilk resmi tören, Anıtkabir'de yapıldı.

Devlet erkanı, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozalesine çelenk bıraktı.

Yapılan bir dakikalık saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı okundu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasıyla tören sona erdi.

Cemil Çiçek'in başkanlığındaki törene, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çok sayıda bakan ve milletvekili katıldı.

Ardından 1. Meclis'te tören düzenlendi. Cemil Çiçek, burada milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.

"EGEMENLİĞİ KİM KORUYACAK?"

Davutoğlu ziyaretinin ardından, Anıtkabir avlusunda bekleyen çocukların yanına gitti.

Çocukların bayramını kutlayan Davutoğlu, "Egemenliği kimseye vermeyeceğiz. Devletimiz kuvvetli olacak. Dedelerimiz Meclis'i açtığında Türkiye nasıldı, işgal altındaydı. Meclis'i açtılar, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' dediler" diye konuştu.

Çocuklara, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözünü tekrar ettiren Davutoğlu, "Peki bu egemenliği kim koruyacak" diye sordu. Çocuklardan, "Bizler" yanıtını alan Başbakan Davutoğlu, "İşte şimdi sınavı geçtiniz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, öğrencilerin Cumhuriyetin 100. yılında 19 yaşında olacaklarını belirterek, "Tam da oy vermeye başlayacaksınız. Üniversitelerde olacağınız o zaman, Cumhuriyet size emanet olacak, sizler emaneti koruyacaksınız" diye konuştu.

"EN GÜZEL ŞEY ÖĞRETMENLİK"

Çocuklardan anne, babaları ile öğretmenlerine selamlarını iletmelerini isteyen Başbakan Davutoğlu, "Sizleri çok iyi yetiştirmişler. Ben de öğretmenim biliyor musunuz? Üniversitede öğretmendim, sizleri görünce aklıma geliyor. Çok seviyorum öğretmenliği, en güzel şey öğretmenlik. Onlara saygıda kusur etmeyin" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, daha sonra "Biz hep bakanlarla çektiriyoruz gelin hep beraber fotoğraf çektirelim" diyerek, çocuklarla Anıtkabir merdivenlerinde fotoğraf çektirdi. Davutoğlu, burada da çocuklara "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözünü tekrarlattı.

İLK ZİYARET BAKAN AVCI'DAN

Anıtkabir'e ilk ziyaret Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı başkanlığındaki heyet tarafından yapıldı.

Bakan Avcı, heyetteki Türk bayrağı taşıyan öğrencilerin ellerinden tutarak Aslanlı Yol'dan geçti.

Daha sonra Avcı ve beraberindekiler, Atatürk'ün mozolesine çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.

Buradan, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Avcı, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

"Ulusal egemenliğin, kayıtsız şartsız millete verilişinin 95. yıl dönümünü kutlamak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın coşku ve heyecanını paylaşmak için, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızla birlikte Başöğretmen Atatürk'ün huzurundayız. Her alanda olduğu gibi eğitim alanında da muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için açtığı yolda var gücümüzle ilerliyor ve Başöğretmenimizi sevgiyle anıyoruz."

Bakan Avcı, Anıtkabir özel defterine yazdıklarını, yanındaki öğrenciye okuttu.

Bu arada, Anıtkabir merdivenlerinde Bakan Avcı'ya öğrenciler tarafından çiçek verildi. Bakan Avcı, çiçekleri veren öğrencilere teşekkür ederek, onlarla fotoğraf çektirdi.

Sayfa Yükleniyor...