İlk 'yasal jailbreak' yazılımı

iOS4 işletim sistemi kullanan iPhone'larda Apple onaysız uygulamaların kullanılmasına imkan veren 'sistem kırma' yazılımı yayınlandı.

Haberler 18.10.2010 - 17:06

İlk 'yasal jailbreak' yazılımı

iPhone 4 ile birlikte iOS4 işletim sistemi kullanan diğer iPhone modellerine Apple onayı olmayan uygulamaların yüklenebilmesini sağlayan ilk ‘jailbreak’ programı yayınlandı.

ABD yetkili mercilerinin işletim sistemlerini istedikleri gibi modifiye edebileceğine yönelik son kararından sonra, Jailbreakme 2.0 kod adlı yazılım ilk ‘yasal’ jailbreak programı niteliği de kazanıyor.

JailbreakMe.com adresinden doğrudan iPhone 4’e indirilebilen yazılım kurulduktan sonra, Apple’ın onayıyla AppStore’a girmeyi başaramayan binlerce ‘alternatif’ uygulama telefonlarda kullanılabilecek.

JailbreakMe yazılımının bu versiyonu, eski versiyonlarından farklı olarak, telefonun kendi web tarayıcısı Safari üzerinden indirilebiliyor. Ancak ilk kullanıcı yorumlarına göre, bu yüklemeden sonra FaceTime (görüntülü konuşma) ve MMS hizmetlerinde aksamalar yaşanabiliyor.

Artık yasallaşsa da bu tür ‘jailbreak’ programlarını şiddetle eleştiren Apple firması, işletim sistemine müdahalenin cihazda hatalı işleme ve performans düşüşü yaratacağını savunuyor. İşletim sistemini kırmak garanti sözleşmesinin ihlali anlamına geldiğinden, kullanıcılar garanti haklarını da yitirmiş olacak.

Sayfa Yükleniyor...