İstanbul İl Özel İdaresi, geri dönüşüm, enerji dostu çözümler geliştirmek ve kamusal bilinci artırmak amacıyla 'Yeşil Okullar' projesini başlattı. Okullarda karbon salınımını azaltarak, karbon ayak izi ölçümü dönemini başlatan 'Yeşil Okullar' projenin ilk uygulaması, Bayrampaşa ve Sultanbeyli'deki pilot okullarda yapılacak.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yürütülen ve 10 ay sürecek projede, Bayrampaşa ve Sultanbeyli'de seçilen 2 pilot okulda yapılacak modifikasyonlar sonunda aydınlatma, iklimlendirme (ısı transferi) ve su kullanımı konusunda verim düzeyinin yüzde 20 artırılması hedefleniyor. Pilot uygulama kapsamında okullarının ne kadar enerji tasarrufu yaptığını yaklaşık 2 bin 500 öğrenci yakından gözlemleyebilecek.

40 kişiye bina yöneticisi eğitimi, 1000 öğretmene öğretmen eğitimi, 6 bin öğrenciye geri dönüşüm eğitimi verilecek proje kapsamında düzenlenecek 'Yine Yeni Yeniden Kullan' yarışması ise Bayrampaşa’daki öğrencilerin geri dönüşüm malzemelerinden kullanılabilir eşya üretmesini sağlayacak.

İstanbul'da her yıl 10 okulun projeye dahil edilmesi amaçlanıyor.