İlk YouTube konseri

YouTube tarafından seçilen 90’ı aşkın müzisyen, New York’ta unutulmaz bir konser verdi.

16.04.2009 - 17:44

İlk YouTube konseri

Ünlü video paylaşım sitesi YouTube aracılığıyla dünyanın çeşitli yerlerinden oybirliğiyle seçilen 90’ı aşkın müzisyen,  New York’un en seçkin konser salonlarından biri olan Carnegie Hall’da başarılı bir konser verdi.

Aralarında Avustralya, Güney Kore, Rusya, İsrail, İsveç ve Küba’nın da bulunduğu 33 ülkeden 96 müzisyenin oluşturduğu senfoni orkestrasının verdiği konser, büyük alkış topladı.

YouTube, dünyanın herhangi bir yerinde ve herhangi bir zamanda, isteyenlerin kendilerini müzik aleti çalarken gösteren videoları web sitesinde yüklemelerine izin veren bir yarışma düzenlemiş, kazananlar popüler oyla seçilmişti.

Yaşları 15 ila 55 arasında değişen müzisyenler, Aralık ayından bu yana YouTube’a video gönderen 70 ülkeden müzisyenlerin katıldığı 3000’i aşkın ses sınavı sonucunda belirlenmiş ve oy birliğiyle seçilen 200 finalist arasından son tercihi, aralarında Londra Senfoni Orkestrası’nın üyelerinin de bulunduğu jüri ile, San Francisco Senfoni Orkestrası direktörü Michael Tilson Thomas yapmıştı.

Seçilen 96 müzisyen, Carnegie Hall konserine ve Juilliard Müzik Okulu’ndaki çeşitli etkinliklere katılmak için bedava uçak bileti ve New York’ta üç gün kalma hakkı kazandılar.

1 No’lu İnternet Senfonisi

Carnegie Hall’da verilen ve Michael Tilson Thomas tarafından yönetilen konser programı, Bach, Mozart, Villa Lobos, Wagner, Tchaikovsky, Lou Harrison ve John Cage’den eserler ile, çağdaş Çin bestecisi Tan Dun’un bu konser için özel olarak oluşturduğu İnternet Senfoni No. 1 “Eroica”yı içerdi.

Konserden önce bir açıklama yapan Tilson Thomas, Carnegie Hall’da hem kulağa gelecek ses, hem de görüntü açısından çok yeni ve farklı şeyleri içeren “muhteşem bir gösteri yapacaklarını” söyledi.

Thomas, “ama aslında bunun en önemli kısmı, İnternet’teki dünyanın bunu nasıl tecrübe edeceği ve daha fazla videolar yüklendikçe ve üzerinde düzeltmeler yapıldıkça bunun nasıl biçimde gelişeceği” dedi.

Konsere katılan bazı müzisyenler, New York’un ünlü konser salonunda çalabilmek bir yana, daha önce ülkeleri dışına hiç çıkmamış kişileri de kapsarken, Çarşamba akşamındaki konser öncesinde prova yapmak için sadece üç saatleri vardı.

YouTube’da oybirliğiyle seçilen orkestra üyeleri arasında Müslüman ve Afrika ülkelerinden müzisyenlerin yeralmamış olması ise, dikkat çekici bulundu.

“Harika bir tecrübe”

Paris’teki bir üniversitede fizik okuyan ve gökbilimci olmayı planlayan 27 yaşındaki Fransız viyolonist Pierre Charles, “Pazartesi günkü ilk provadan bu yana orkestradan çıkan ses, gerçekten güzeldi” dedi.

Kolombiyalı trombonist John Wilson Gonzalez de, konserin “harika bir tecrübe” olduğunu söyledi ve “sadece dünyanın en büyük müzisyenlerine kapılarını açan Carnegie Hall gibi efsanevi bir salonda müzik aleti çalacağımı tahayyül bile edemezdim” dedi.

Japonya’nın Yokohama kentinden gelen amatör obua çaları Koichi Osada da, konser videosunun halk tarafından seyredilmesini umduğunu kaydederek, “bu etkinlik, insanların, daha önce ilgilenmemiş olsalar bile, bundan sonra klasik müzikle daha aşina hale gelmelerini sağlayacak” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...