''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin alınan ara kararlar açıklandı.

Mahkeme heyeti, sanıkların savunmalarıyla ilgili beyanlarında ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında gereğinin takdir ve ifası için Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasını karara bağladı. Mahkemenin bu kararı Başbuğ hakkında suç duyurusu anlamına geliyor.

Mahkeme, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını öngören ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' ve 15 ile 22,5 yıl arasında hapis cezasını öngören ''terör örgütü yöneticisi olmak'' suçundan dava açıldığını anımsattı.

Bakıcı'nın, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini, mevcut delil durumunu ve yurt dışında kaçak konumunda olmasını göz önüne alarak, dosya kapsamına göre yokluğunda tutuklama müzekkeresi çıkarılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, yakalama kararı bulunan Bakıcı hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılmasına hükmetti.

DALAN'IN MAL VARLIĞINA EL KONULUYOR
Davanın kırmızı bültenle aranmasına karar verilen firari sanığı Bedrettin Dalan'ın, CMK'nın 248. maddesi gereğince vakıf malları hariç kalmak kaydıyla Türkiye'de bulunan tüm mallarına, hak ve alacaklarına, sanığın hisseleri miktarıyla sınırlı kalmak ve amaçla orantılı olmak kaydıyla el konulmasına hükmetti.