İlişkili Haberler

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'dan Afrin operasyonuna ilişkin bir açıklama geldi. 

Hürriyet'e konuşan Başbuğ, operasyon başarıya ulaştığında Kürt koridorunun Akdenız’e uzanmasının engelleneceğini söyledi. 

Başbuğ, "Afrin’de Kürt dağlarından atlıyorsunuz, Amanos’lara geliyorsunuz. Afrin’i PKK’dan temizlerseniz bu tehdidi yerinde etkisiz hale getirirsiniz. Önemli olan en azından kısa vadede, Kürt koridorunun Akdeniz’e kadar uzanması ihtimalini kırarsınız. Bu manevi, psikolojik bir darbe olur" diye konuştu.

"ZAYİATSIZ OLMAZ"

Afrin temizlenmediği takdirde Türkiye için hayati güvenlik sorunu oluşturacağını belirten Başbuğ, şunları kaydetti:

"PKK’nın yıllardır üs olarak kullandığı bölge. Afrin’e operasyon zor bir harekat. Çok daha zor. Coğrafya zor, ikincisi Afrin’de YPG ile ilk defa direk çatışmaya giriyorsunuz. Türk Silahlı Kuvvetleri bunu başarıyla yerine getirir. Komutanlar için bir askeri harekatta en önemli husus bu harekatın en az zayiatla yapılabilmesi. Ancak zayiatsız harekat olmaz." 

"ÖNCE ÖZEL KUVVETLER SONRA HAVA KUVVETLERİ"

Zayiatın muhabere alanı hazırlanarak azaltılabileceğini ifade eden Başbuğ, şöyle devam etti:

"İlk önce özel kuvvetleri sızdırırsınız, onların hedef tarifiyle hava kuvvetlerine yüklenirsiniz. İyice çökertirsiniz, sonra kara unsurlarıyla girersiniz. Hava sahasının açılmasında ikinci önemli unsur, tahliyelerdir. Lojistik destektir. Özetle yaralıların tahliyesi. Aksi halde karaya bağlı oluyorsunuz, zayiat artıyor." 

"İDLİB OPERASYONU AFRİN İÇİN YAPILDI" 

Eski Genelkurmay Başkanı, İdlib Operasyonu'nun Afrin için yapıldığını vurguladı. "Bir kere Türkiye’nin İdlib operasyonuna başlamasının nedeni Afrin’e gidebilmekti" diyen Başbuğ, şöyle devam etti:

"Fırat Kalkanı operasyonu da doğruydu. İdlib Operasyonu'ndan bu yana 3 ay geçti. Bir şey oldu mu? Özellikle Rusya’dan bir 'tamam' aldı mı, hayır. Haklı olarak Türkiye’nin kırılganlığı var."