NTV

İlkokul çocuklarından sahnede bıçaklı kurbanlı Nevruz oyunu

DHA

Türkiye

Kayseri'deki Hacı Sami Boydak İlkokulu ve Ortaokulu'nda gerçekleştirilen Nevruz etkinliklerinde, ilkokul çocuklarının kurban kesme oyunu tepki çekti. Kaymakamlık, okul yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

Hacılar ilçesi Beğendik Mahallesi’nde bulunan Hacı Sami Boydak İlkokulu ve Ortaokulu'nda 21 Mart Türk Dünyası Toplulukları Haftası nedeniyle nevruz kutlama etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte Türk büyükleri canlandırıldı, şiirler okundu ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Anaokulu öğrencileri de manili atışmaları ile salondakileri güldürdü.

Öğrencilerin hünerlerini sergileyip, alkış aldığı etkinlikte ilkokul 1’inci sınıf öğrencileri de ’Kurban kesme’ adlı oyunu sahneledi. İki erkek öğrencinin, bir kız öğrencinin getirdiği tahta bıçaklarla, temsili olarak bir öğrencinin canlandırdığı koçu kesmesi dikkat çekti.

Öğrencilerin kurbanlık koç yerine yere yatırıp ayaklarından bağladıkları ve temsili olarak kestikleri arkadaşları ile birlikte canlandırdıkları oyun sırasında önce tekbir sesleri duyuldu, daha sonra ’Genç Osman’ marşı çalındı.

VELİLERDEN TEPKİ

Bazı veliler bu canlandırmaya ”Kurban Bayramları’nda bile çocuklara kurban kesilme anının gösterilmemesi konusunda uyarılar yapılarak, bu durumun çocukların psikolojisini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunulunuyor. Nevruz kutlamasında kurban kesimi canlardırmasının anlamı ne?” diye tepki gösterdi.

Öğrencilerin temsili kurban kesme oyununun gerekçesini ise okul yetkilileri velilere, "Nevruzda hayvanlar otlaklara yayılır, bir de Nevruz ikramı olan etli pilav ikramları için kurban kesilir. İşte bunu temsilen kurban kesme oyunu sergilendi" diye açıkladı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Tepkiler üzerine ilkokul çocuklarının kurban kesme oyunu nedeniyle Hacılar Kaymakamlığı okul yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.