İmam hatipler düz liseye dönüşebilir

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, katsayı sorununda adı sürekli geçen imam hatip liselerinin genel liseye dönüştürülebileceğini belirterek, “Ortaöğretimde din dersi seçmeli olabilir” dedi.

Anadolu Ajansı 11.12.2009 - 10:39

İmam hatipler düz liseye dönüşebilir

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'ndeki sosyal tesislerde düzenlediği basın toplantısında, görevinin ikinci yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Önemli açıklamalar yapan YÖK Başkanı Özcan, Danıştay’ın, katsayı kararının yürütmesini durdurmasının ardından bütün olasılıkları dikkate aldıklarını belirtti.

"Gerekirse hukuku dolanacaklarını" söyleyen Özcan,  ''B planımız var, C planımız var, D ve E'ye kadar planlarımız var. Bunu baştan biliyorduk. Her şeye hazırlandık'' dedi.

Konuyla ilgili son kararın, 17 Aralıkta yapılacak YÖK Genel Kurulunda alınacağını bildiren Özcan, ayrıntılı açıklamanın da o tarihte yapılacağını kaydetti.

Özcan, ''planlarına, sınav sisteminin de dahil olup olmadığının'' sorulması üzerine, sınav sisteminin ana hatlarıyla aynı kalacağını, sınav tarihlerinin de değişmeyeceğini bildirdi.

DİN DERSİ SEÇMELİ Mİ OLACAK?
Toplantının ardından NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı Özcan, katsayı tartışmalarında sürekli gündeme gelen imam hatip liselerini de genel liseye dönüştürebileceklerini söyledi.

Bunun radikal bir değişiklik oLacağını belirten Özcan, “Ortaöğretimde seçmeli din bilgisi dersi olabilir. Bu derste Kur'an, namaz hadisleri, ayetler gibi, İslam’ın temel prensiplerini verebiliriz” dedi.

'HUKUK DOLANIRIZ'A AÇIKLIK
YÖK Başkanı, "Gerekirse hukuku dolanırız" şeklindeki sözlerine de açıklık getirdi.

Yargı kararlarına karşı saygılı olduklarının altını çizen Özcan, "Ama bizim hukuka karşı bir çözümümüz olacaktır. Hiç durmayacağız" dedi.

REKTÖR SEÇİMİ
Rektör seçimi konusundaki soruları da yanıtlayan Prof. Özcan, mütevelli heyetler oluşturmayı planladıklarını ifade etti.

Özcan, rektörleri bu heyetin seçmesinin mümkün olabileceğini kaydetti.

YÖK: BAŞKAN'IN ŞAHSİ GÖRÜŞÜ
Öte yandan, YÖK Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, imam-hatiplerin düz liselere dönüş meselesine ilişkin görüşün Başkan Yusuf Ziya Özcan'ın şahsi kanaati olduğu ve yetki alanına girmediği için Yükseköğretim Kurulu'nun gündeminde de böyle bir konu bulunmadığı vurgulandı.

Açıklamada, "YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Türkiye'de sürekli gündeme getirilip, bir kriz unsuru olarak kullanılan ve hayatına yön çizmeye çalışan öğrencilerin mağdur edilmesine sebep olan bu konuda şahsi çözüm önerini, iyi niyetli olarak ifade etmiştir" denildi.

Açıklamada, YÖK Başkanı'nın, katsayı konusunda yaptığı "Hukuku dolanırız" şeklindeki değerlendirmesinin katsayı konusunda YÖK'ün elinden geleni yapacağını vurgulamak istediği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...