Kılıçdaroğlu: İmam hatipler kapatılmayacak

Partisinin Kayseri mitinginde seçmene seslenen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları durumunda imam hatip liselerini kapatacakları yönündeki iddiaya tepki gösterdi.

Haberler - DHA 03.05.2015 - 17:23

Kılıçdaroğlu: İmam hatipler kapatılmayacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kayseri mitinginde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Kayseri'deki konuşmasında sandık başına gideceklerin 7 Haziran’da yeni bir ’ye ‘merhaba’ diyeceklerini kaydederek şu ifadeleri kullandı:

"Eğitim sistemini 1 yılı okul öncesi olmak üzere zorunlu 13 yıl yapacağız. Modern ülkelerde böyle. 'CHP iktidara gelince imam hatipleri kapatacak' diyorlar. Kayseri’den bir daha söz veriyorum; CHP iktidarında imam hatipler kapatılmayacak. İmam hatipleri kuran Cumhuriyet Halk Partisi. CHP iktidarında hiç kimsenin etnik kimliğini, yaşam tarzını siyasete alet yapmayacağız. Kadınlarımız, sizleri de unutmadık. Her ailenin en az 720 lira aylık geliri olacak. Taşeronları da unutmadık. Onları da güvence altına alacağız. Kaynak nerede, diyorlar. Aradakileri çıkarıp doğrudan işçilere, çalışanlara paralarını vereceğiz."

Kılıçdaroğlu, "Size söz veriyorum; günde 24 saat sizler için çalışacağım. ’de artık huzur, barış istiyoruz. Bu ülkede yoksulluk olmasın istiyoruz. Türkiye’de yeni bir iklim var. Benim sizin oylarınıza ihtiyacım var. Onun için beraber çalışacağız" dedi.

Kayseri’de 183 bin 400 emekli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, onlara seslenirken "Artık bayramlarda torunlarından kaçmayacaksın. Her 2 bayramda 2 maaş ikramiye vereceğim. O kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve siz emeklilere vereceğim" diye konuştu.

Emekliye para vermenin, esnafa para vermek demek olduğunu vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O emekli o parayı İsviçre bankalarına yatırmayacak, alışveriş yapacak. Biz Kuvayi Milliye partisiyiz; Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Seçim bildirgemizi açıkladık. Bizim seçim bildirgemiz, parti programı gibidir. Biz sorunları çözeceğiz. Bunun sözünü veriyorum. Kayseri’ye en büyük hizmetleri yapan, eski CHP’li belediye başkanlarıdır."

"2 MİLYON SURİYELİ HUZUR İÇİNDE ÜLKELERİNE GİDECEK"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ortadoğu’ya barışı kendilerinin getireceğini, 2 milyon Suriyeliyi huzur içinde ülkelerine göndereceklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi, halkı sevdiğini vurgularken şöyle konuştu:

"İlk 100 günde çıkaracağımız kanun, temiz siyaset olacak. Miting için havanın uygun olmadığını biliyorum. Yağmur yağıyor ama ne olursa olsun, yolumuzdan dönmeyeceğiz, durmadan çalışacağız. Türkiye’de 5 milyon kredi borcu olan var. Bu borçların en az yüzde 80’ini sileceğim. Şimdi bu paranın kaynağını soruyorlar. Bu paranın devlete yükü yok. Kredi borcu nedeniyle hapse girecek 500 bin vatandaşımız var. Bunları da hapisten kurtaracağım. Size sözüm var; bu ülkeyi bölgenin en görkemli ülkesi haline getireceğiz. Hem dünyada, hem de ülkemizde barışı getireceğiz. 17 milyon yoksulumuz var, CHP iktidarında yoksulluğu tarihe gömeceğim. Bunun sözünü veriyorum size. Çanakkale Savaşı’nın 100'üncü yılındayız. 2015’te 17 milyon yoksulumuz var. Kübra bebeği unutmadım, onlar benim çocuklarım. Onların umurunda değil ama ben bu ülkenin bütün çocuklarını düşünüyorum. Onlar benim çocuklarım. '17 milyon yoksulumuz var, '6 milyon işsizimiz var' diyorum, bunlara 'Yalan' demiyorlar. 'Kaynak nerede?' diyorlar. Bu ülke, dünyanın ekonomik olarak 18'inci büyük ülkesi. Her şeyimiz var ama bir eksiğimiz var; Temiz siyaset, cebini düşünmeyen siyaset. Gelin hep beraber 7 Haziran’da güzel bir başlangıç yapalım. Gönlümde yatan; huzurlu, mutlu bir Türkiye. Bu Türkiye için mücadele edeceğim. Bunun için yeni bir başlangıca ihtiyacımız var. Bu başlangıç için hazır mısınız? Dünyanın en güzel coğrafyasındayız. Siyaseti ahlaklı kılarsak, siyaset sömürü aracı olarak kullanılmazsa, bu ülkeyi yeniden ayağa kaldırırız. Sözüm söz, CHP iktidarında hiçbir siyasetçi, 'Köşeyi döndüm' diyemeyecek, köşeyi halk dönecek."

Konuşması sırasında bazı kişilerin hükümete yönelik olarak ‘Yuh’ diye seslenmeleri üzerine Kılıçdaroğlu, "Yuh çekmeyin" diyerek uyardı. Kılıçdaroğlu, hükümetin 12 yıllık iktidarda hangi sorunu çözdüğünü sorarken, Hollanda'nın Konya’dan küçük bir ülke olduğu halde tarım ihracatının 120 milyar, Türkiye’nin ise 12 milyar dolar olduğunu belirtti. CHP Genel Başkanı, "Türkiye’nin Hollanda’dan neyi eksik? Temiz siyaseti eksik. Kamyoncuların derdi var. Kamyoncuların Kayseri’de, Konya’da, Bursa’da eylem yaptıklarını da biliyorum. Onlarla çay içen tek lider benim. Kamyoncu esnafı da endişelenmesin. Onların sıkıntılarını da biliyorum. K-1 belgesi, 18 bin lira. Bunu nasıl alacaklar? Bunlar, kamyoncular üzerinden 'malı götürmek' istiyorlar. Buna izin vermeyeceğim."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yağmura rağmen kendisini dinlemeye gelenlere teşekkür ederken, "Güneş açacak inşallah. Yeni bir başlangıç yapacağız. Barış, huzur içinde yaşanan bir Türkiye olacak" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşma yaptığı miting alanında yörede 'günahını alayım' anlamında kullanılan 'Gadasını aldığım Kemal Kılıçdaroğlu' yazılı pankart dikkat çekti.

Sayfa Yükleniyor...