İmama ekstra prim talebine ret

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, "Haftasonu ve gece kıldırılan namaz için mesai istenirse gündüz geçen boş saatler ne olacak?" diye sordu.

Haberler - NTV Haber 29.05.2010 - 14:55

İmama ekstra prim talebine ret

İmamların hafta sonu görevine "ekstra prim" talebine, Diyanet'ten vize çıkmadı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "İmamlığı, normal memurluk gibi düşünemeyiz" dedi. Bardakoğlu, kadrolu ve sözleşmeli 10 bin personel alınacağını da açıkladı.

Bardakoğlu, sendikalardan gelen, imamlara hafta sonu mesaileri için ekstra prim verilmesi talebini değerlendirdi. Bu tekliflerin, imamlığın ağırlığına zarar vereceğini söyleyen Bardakoğlu, "imam, gece ve hafta sonu kıldırdığı namazlara da fazla mesai alırsa, gündüzki boş zamanlar ne olacak?" diye sordu.

Caminin bulunduğu yöredeki halkın taleplerine göre, yıllık ve haftalık izin isteklerini şekillendirmeye çalıştıklarını söyleyen bardakoğlu, "İmam, beş vakit namaz kıldırmak üzere göreve atanmış. Bunu, bilerek işe başlar" dedi.

Bardakoğlu, kadro bekleyen imam adaylarına da müjde verdi. 10 bin camide din görevlisi olmadığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı, "Önümüzdeki günlerde, Meclis'ten çıkması beklenen çalışmayla bu sorunu çözeceğiz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...