CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu Erdoğan'dan randevu isteyecek

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, kentin eski belediye başkanlarını ziyaret ediyor. Bedrettin Dalan'ın ardından Nurettin Sözen'i ziyaret eden İmamoğlu, yaptığı açıklamada, "Sayın Binali Yıldırım, aday olacaksa işi zorlaşır. Çünkü halk daha fazla büyükşehir belediye başkan aday kimliğine bürünmüş birisini ister" ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı 26.12.2018 - 12:50 | Son Güncelleme : 26.12.2018 - 16:35

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu Erdoğan'dan randevu isteyecek

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmek için randevu talep edeceğini bildirdi.

İmamoğlu, Yeditepe Üniversitesinde eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ı ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek İstanbul'a hizmetin ibadet olduğunu belirten Dalan, diğer adayların da kendisini ziyaret etmesini istedi.

Bedrettin Dalan, şöyle devam etti:

"İstanbul'a hizmet ibadetlerin en güzelidir. Ona talip olmak da yürek ister. Cesaretinizi kutluyorum. Bu bir nasip meselesidir. Allah kimseye kolay kolay İstanbul belediye başkanlığını nasip etmez. Dilerim ki İstanbul yapboz tahtası olmaktan kurtulsun. Biri yapar biri bozar olmasın. Herkes taşın üstüne taş koysun. Yeni belediye başkanı hata yapmak istemiyorsa, İstanbulluları mutlu etmek istiyorsa diğer bütün belediye başkanlarının tecrübelerinden istifade etsin."

"CANIMI SIKAN ŞEY TRAFİK VE GÖKDELENLER"

Dalan, İstanbul'a Kent Yüksek Danışma Kurulu kurulmasını ve bu kurula eski belediye başkanlarının da çağrılarak fikirlerinin alınmasını istedi.

Bir gazetecinin İstanbul'un sorunlarına ilişkin sorusunu da yanıtlayan Dalan, "Bildiğiniz gibi 7 yıl yurt dışında kaldım ve dönüşte de bilimle uğraştım. Benim canımı sıkan şey trafik. Bir de şu gereksiz, her yere konulan gökdelenler. Ben de 3-4 tane gökdelen yaptım ama her yere değil. Şu an çok büyük bir görüntü kirliliği oluşturuyor gökdelenler. Ayrıca onlardan dolayı da trafik oluşuyor. Trafiği halletmek için büyük bir çaba lazım. Dünyanın her yerinde büyükşehirlerde sıkıntı var. Büyükşehirleri büyütmemek, mümkünse seyreltmek lazım. Büyükşehirlerde ağır sanayinin olmaması lazım. Biz 5 yıllık dönemde birçok sanayi kuruluşunu şehir dışına çıkarmıştık."

Ekrem İmamoğlu ise Dalan'ın tecrübeli bir isim olduğunu ifade ederek İstanbul ile ilgili tecrübelerine ihtiyaçları olduğunu belirtti.

"BİNALİ YILDIRIM ADAY OLACAKSA İŞİ ZOR"

İmamoğlu, ardından eski İstanbul Belediye Başkanı Nurettin Sözen'i ziyaret etti. Sözen'in Nişantaşı'ndaki çalışma ofisinde gerçekleşen ziyaret öncesi İmamoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İmamoğlu, bir basın mensubunun, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Binali Yıldırım'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olması durumunda TBMM Başkanlığından istifa etmesine gerek olmadığı yönündeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu Ankara'nın konusu. Yasal bir mevzu olduğu için çok fazla fikir yürütebileceğim bir konu değil. Yalnız Sayın Binali Yıldırım, aday olacaksa işi zorlaşır. Çünkü halk daha fazla büyükşehir belediye başkan aday kimliğine bürünmüş birisini ister. Daha rahat sokakta dolaşabilsin ister. Bizim için değil, aksine kendileri için dezavantaj olur. Çünkü TBMM Başkanının etrafındaki koruma kalkanı nedeniyle sokaklarda dolaşması zorlaşır. Tavsiyem, İstanbul vatandaşı olarak cadde ve sokaklarda dolaşmasının lehine olacağıdır."

Nurettin Sözen de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İmamoğlu'na çalışma ofisini gezdirerek, belediye başkanlığı yaptığı dönemde çekilen çalışmaların fotoğraflarını gösterdi.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜNE ZİYARET

Daha sonra Vodafone Park'ta bulunan BJK Kulüp binasına giden İmamoğlu, burada Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile görüştü.

Orman, 2000 yılında BJK yönetimine girdiği dönemde İmamoğlu'nun da Trabzonspor yöneticisi olduğunu hatırlatarak, arkadaşlıklarının o döneme dayandığını söyledi. Orman, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde de kendilerine yardımcı olduğunu belirtti.

Tanıdıkları bir arkadaşlarının büyükşehir belediye başkanlığına aday olmasından ötürü mutlu olduğunu ifade eden Orman, "Beşiktaş, kamu yararına bir dernek ve siyaset bizim işimiz değil. Dostane olarak memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun." şeklinde konuştu.

İmamoğlu ise Beşiktaş Kulübü'nü ziyaret etmekten dolayı keyifli olduğunu dile getirerek, "Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, İstanbul'un değerli markaları. İstanbul'un geleceğini hazırlarken bu kulüplerle ilgili de çok önemli sayfalarımızın olmasını çok iyi bilen birisiyim. Çünkü sporun içinden gelen birisiyim. Spor yöneticiliği ve spor ekonomisinin ne olduğunu bilen birisiyim. Onun kente kattığı değerleri bilen birisiyim. O bakımdan bu sayfaları mutlak bu kulüplerimizle beraber karıştırıp, beraber güzel işler yapabileceğimi düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu, ziyaret sonrası Beşiktaş çarşısında esnafla görüştü. İmamoğlu, taraftar grubu "Çarşı" üyeleriyle bir araya gelerek, Beşiktaş Köyiçi'nde bulunan kartal heykeli önünde fotoğraf çektirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN RANDEVU İSTEYECEK

İmamoğlu, cuma günü için eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'tan randevu talep ettiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da görüşme talep edeceğini sözlerine ekledi.

Dalan ise diğer adayların da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesi gerektiğini kaydetti.

CHP'NİN İSTANBUL ADAYI İMAMOĞLU: RAKİBİMİZİN KİM OLDUĞUNA BAKMIYORUZ (VİDEO)

Sayfa Yükleniyor...