NTV

IMF geldi, böyle oldu!

Türkiye

Bugün İstanbul'un 86. kurtuluş yıldönümü... IMF protestolarının en hareketlisi bugün yaşandı. Taksim Meydanı’nda gaz bombaları atıldı, işyerleri darmadağın oldu, turistler nereye kaçacağını bilemedi.

İstanbul'da IMF-Dünya Bankası toplantıları devam ederken, protesto gösterileri hız kesmiyor.

İlişkili Haberler


DİSK, KESK, TMMOB, TTB öncülüğünde İstanbul'daki IMF ve Dünya Bankası toplantılarına karşı protesto eylemi düzenlendi.

Taksim Gezi Parkı'nda başlayan protesto eylemine yaklaşık 6 bin kişi katıldı.

KESK Başkanı Sami Evren'in konuşmasının ardından, aralarında bazı siyasi partilerin üyelerinin de bulunduğu grup, toplantıların yapıldığı Kongre Vadisi'ne doğru yürüyüşe geçmek istedi.

Uyarılara rağmen yürüyüşte direnen gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Sert müdahaleyle birlikte göstericiler ara sokaklara dağıldı.

Gazdan ve sıkılan sudan çevredeki vatandaşlar ve esnaf da etkilendi.

Öte yandan, elinde "Gül güçtür" yazan bir pankart taşıyan beyazlar giymiş yabancı bir gösterici de meydanda meydanda dolaşarak IMF'yi protesto ettiği görüldü.

Eylemcilerin bir bölümü, Sıraselviler Caddesi üzerinde tekrar toplandı.

Üzerlerine ''ESP'' yazılı yelekler giyen maskeli protestocular, çöp konteynerlerini bir araya getirerek barikat kurmak istedi. Bu arada polise de sapanla bilye fırlattılar.

Bunun üzerine emniyet güçleri, panzer eşliğinde tazyikli su ve biber gazıyla eylemcilere ikinci kez müdahale etti.

ŞU ANDA TAKSİM'DE DURUM NASIL?

Müdahale sırasında İstiklal Caddesi girişine de eylemciler tarafından molotofkokteyli atıldı.

Bunun üzerine bir emniyet mensubu havaya birkaç el ateş etti.

Eylemciler kaçarken çöp konteynerlerini ateşe verip, otobüs duraklarına ve çevredeki bazı iş yerlerinin camlarına da zarar verdiler.

Daha sonra İstiklal Caddesi'nde yeniden toplanarak polise sapanla taş ve bilye fırlatan eylemcilere, biber gazı ve tazyikli su sıkıldı.

Olaylar sırasında cadde üzerindeki bazı iş yerleri ile banka şubelerinde maddi hasar meydana geldi.

Taksim Meydanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan polis ekiplerince İstiklal Caddesi ve çevresindeki protestocu gruplar dağıtıldı.

Polisin müdahalesi sırasında yoldan geçen bazı vatandaşların da biber gazından etkilendiği görüldü.

Olayların sona ermesinin ardından işyerlerini yeniden açan esnaf, kapı önlerindeki pet şişe ve cam parçalarını temizlemeye başladı.

Bu arada Taksim Meydanı'nda metro girişi bir süreliğini kapatıldı.

50 GÖZALTI VAR
İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim Meydanı’nda yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İllegal grupların Kongre Vadisi'ne zorla girmek için polise taşlı, sopalı ve molotofkokteylli, hatta gaz bombalı saldırıda bulunduklarını vurgulayarak, ''İki ayrı 50-60 kişilik gruba polisimiz müdahale etti. Bu müdahale sonucu şu ana kadar 50'ye yakın gözaltı var. Herhangi bir yaralı durumu yok” dedi.

YABANCILAR DA VARDI
Güler, yurtdışından gelen protesto gruplarının da bulunduğuna işaret ederek ''Onların olayla ne kadar ilgisi vardır, bilemiyorum” dedi.

ÇAPKIN: İLK KEZ ZOR KULLANDIK
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ise “İllegal bazı gruplar polisin üzerine molotofkokteyli, gaz bombası attılar. Öyle olunca da ilk defa zor kullandık polis olarak. Gaz ve su sıkmak suretiyle. İlk kez yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Tabii o huzuru sağlayabilmek için, IMF toplantısının bunu hissetmemesini sağlayabilmek için bunu yapmak zorundaydık” dedi.
İzmir Konak Meydanı'nda IMF'yi protesto eden 3 genç, tarihi Saat Kulesi'nin sütunlarına kendilerini zincirledi.

Alınan bilgiye göre, tarihi Saat Kulesi'nin sütunlarına kendilerini zincirle bağlayan 3 genç, daha sonra IMF'yi protesto eden pankart açarak slogan attı.

Bölgede bekleyen polis ekipleri, bağlı oldukları zincirleri keserek, 3 genci gözaltına aldı.

Kemeraltı Polis Merkezi'ne götürülen 3 genç hakkında, ''Kabahatlar Kanunu''ndan işlem yapılacağı bildirildi.

ANKARA
IMF ve Dünya Bankası toplantıları protesto edildi.

Hatay'ın İskenderun ilçesinde KESK Şubeler Platformu üyeleri, IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantılarını protesto etti.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Hüsamettin Gezici, Boyacılar Parkı'nda düzenlenen protesto gösterisinde, IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantılarını yapmak için İstanbul'un seçilmesine karşı olduklarını söyledi.

Gezici, IMF politikalarını istemediklerini belirterek, ''Yıllar boyunca hükümetlere yoksullaştırıcı politikaları dayatmış, ülke bütçelerini faiz ödeme aracı haline getirmiş, dünya halklarını açlığa terk etmiş ve dünya sermayesini evrensel işçi haklarına karşı örgütlemişlerdir. AK Parti hükümeti, sermaye ve IMF destekçileri onları en iyi şekilde ağırlamak için seferber oldular. Biz ise onların politikalarını istemiyoruz'' dedi.

SİVAS
Toplantılar, Sivas'ta da ayakkabılarla protesto edildi.

Cumhuriyet Alanı'nda ellerinde ayakkabılarla toplanan KESK Şubeler Platformu üyeleri, IMF ve Dünya Bankası'nın toplantılarını protesto ettiler.

Grup adına konuşan SES Sivas Şubesi Başkanı Mustafa Çoban, IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantısını yapmak için Türkiye'ye geldiğini belirterek, ''Biz bu ülkenin emek ve meslek örgütleri olarak burada kapitalist sistemin merkezi kurumları IMF ve Dünya Bankası'na 'defol' diye haykırıyor ve bu sömürü düzenine karşı sonuna kadar direneceğimizi dile getiriyoruz'' dedi.

SAMSUN
Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri adıyla aralarında KESK, TMMOB, DİSK, ADD, Diş Hekimleri Odası, TTB ve ÇYDD gibi sivil toplum örgütü üyelerinin katılımıyla İstiklal Caddesi'nde toplanan protestocular, buradan 19 Mayıs Bulvarı'nı izleyerek Gazi Caddesi'ne yürüdüler.

Yol boyunca IMF ve Dünya Bankası aleyhine pankart açıp slogan atan katılımcılar adına Konak Sineması önünde basın açıklaması yapıldı.

KESK Dönem Sözcüsü Uğurcan Albak, açıklamasında, IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantılarının Türkiye'de yapıldığını hatırlatarak, IMF ve Dünya Bankası politikalarına yönelik eleştirilerde bulundu.

EDİRNE
DİSK, KESK, TMMOB, TTB üyeleri, IMF ve Dünya Bankası'nın İstanbul'da düzenlediği toplantıları, Edirne'de de protesto ettiler.

Yaklaşık 250 kişilik grup, ellerinde IMF ve Dünya Bankası'nı protesto eden döviz ve pankartlarla Edirne Belediyesi önünde toplandı. Grup belediye önünden, taşıdıkları dövizlerle, slogan atarak Saraçlar Caddesi'ne dek yürüdü.

DİSK Bölge Temsilcisi Arif Kuday, PTT Edirne Başmüdürlüğü önünde yaptığı ortak basın açıklamasında, IMF ve Dünya Bankası temsilcilerini Türkiye'de istemediklerini bildirdi.

AYDIN
Eğitim-Sen Aydın Şubesi önünde toplanan bir grup Aydın Emek ve Demokrasi Platformu üyesi, ellerindeki pankart, afiş ve bir tencereyle yürüdü.

İstasyon Alanı'ndaki Sulu Park'ın önüne dek süren yürüyüşün ardından, Aydın Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Abdullah Nalıncı, basın açıklaması yaptı. Nalıncı, IMF'nin politikalarını istemediklerini ifade ederek, IMF'nin her zaman sömürünün, baskının ve eşitsizliğin yanında yer aldığını ve dünyayı krizlerle felakete sürüklediğini öne sürdü.

IMF ve Dünya Bankası'nın yıllar boyunca hükümetlere yoksullaştırıcı politikaları dayattıklarını ileri süren Nalıncı, ''Bu ülkenin gerçek sahipleri yani emekçileri, yani işsizleri, yani yoksulları, yani gençleri, yani kadınları olarak bu hafta her yerde 'IMF ülkemizden defol' diye haykırıyoruz'' dedi.

Gruplar, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.