'İmralı görüşmeleri'ne şartlı destek

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İmralı'daki görüşmelere değinerek "Toplumsal barışa her zaman destek veririz" diye konuştu ve destek için dört şartları olduğunu söyledi.

08.01.2013 - 14:27

'İmralı görüşmeleri'ne şartlı destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Her CHP'linin hedefi ülkesine hizmet etmektir. Başka ülkemiz yok. Hangi kimlikten olursa olsun bütün vatandaşlarımızı kucaklayacağız. Fırat'ın sularıyla Sakarya'nın sularının farkı yok. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Birisini ötekileştirdiniz mi, CHP kimliğini bir kenara bıraktınız demektir. Madem ulusal savaşı birlikte verdik, biz beraber olacağız bu topraklarda. Bizim acımız da, sevincimiz de bir. Tasada ve kıvançta beraber olacağız.

Gittiğimiz her yerde şehit anaları, babaları gelir. "Bu sorunu çözün" derler.

Elbirliği  ile akılla, mantıkla bu sorunu çözeceğiz. CHP'lilere sorunlara teslim olmak değil sorunları çözmek yakışır. 30 yıldır çözülemeyen sorunda en akılcı yol haritasını CHP belirledi.

Toplumsal mutabakat olmadan bu sorun çözülemez dedik. Toplumsal mutabakat rakamla ölçülmez. "AKP ile CHP'nin oyu yüzde 75 bu sorunu çözün" diyorlar. Peki ya yüzde 25 ne olacak?
Anayasa yaparken görüş almadık mı? Neden ortak akıl egemen olmuyor?

'AKP TERÖRDE TARİHİ REKOR KIRDI'
Sorun çözmek sadece emek işi değildir, akıl işidir. Siyasetin işi sorun çözmektir. Sorun kolay olsa çoktan çözülürdü. Hükümetin stratejisi yok, sorunu nasıl çözecek?

Siz toplumsal uzlaşıyı anlamayan birine demokrasiyi nasıl anlatacaksınız?

Siyasetçinin görevi slogan üretmek değil, anaları ağlatmamaktır. Milletin önüne çıkıp her şeyi söyleyin. Neden korkuyorsunuz? Terörde tarihi rekorları kıran AKP değil mi?

'ARTIK DİLİNE HAKİM OL'
Sorunu kilitleyen Erdoğan'a bütün iyi niyetimle tavsiyelerde bulunacağım. Artık diline hakim ol Recep Tayyip Erdoğan. Hırsının esiri olmaktan, kibirden vazgeç. Kibir insanın köreltir, aklın düşmanıdır. Hoşgörülü ol.

'DESTEK BAŞBAKAN'A DEĞİL'
Toplumsal barışa her zaman destek veririz. Başbakan'a kredi açacağız ama 4 koşulumuz var dedik. Bir, samimi olacaksın, iki gizli bir kişisel ajandan olmayacak, üç millete izah edemeyeceğin angajmanlara girmeyeceksin, dört ana muhalafet partisine veya millete bilgi vereceksin. Biz de sana destek vereceğiz. Verdiğimiz destek Başbakan'a değil, şehit ailelerine verilmiş bir destektir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...