Strasbourg'a gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Sanal Suçlarla Mücadele Sözleşmesine ve Suçluların Nakli ek protokolüne Türkiye adına imza attı. Avrupa Konseyi'ndeki imza törenine, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland katıldı.

Uluslararası sözleşmeler, imza atan ülkelerin yasalarının üstünde olduğu için bundan böyle Türkiye'de sanal aleme yönelik hukuki kararlarda Avrupa Sanal Suçlarla Mücadele Sözleşmesi ve Suçluların Nakli ek protokolü hükümleri geçerli olacak.

Demokratik kurum ve sivil toplum kuruluşları, yayıncılar, bilişim sektörü ve internet girişimcileri tarafından imzalanması yıllardır istenen ve beklenen sözleşmenin hükümleri tam olarak uygulanabilirse, eksik yasalarla gelişigüzel site sansürlemesinin önüne geçilecek.

Sözleşme , TBMM onayından sonra yürürlüğe girecek. Daha sonra ulusal yasaların bu sözleşme hükümlerine göre yeniden düzenlenerek uyarlanması gerekiyor.

Türkiye’de Türk Ceza Kanunu’nun farklı maddeleri ve özellikle 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun” dan dolayı 7 binden fazla internet sitesi kapalı durumda. Özellikle 2.5 yıl kapalı kalan video paylaşım sitesi YouTube gibi mevcut mevzuat gerekçe gösterilerek kapatılan siteler bir ihtimal, bundan böyle kapanmayabilecek.

Elbette 5651'de de tanımlanan 'müstehcenlik' gibi muğlak ifadelerin yarattığı 'serbest yasaklama' döneminin ne zaman sona ereceği ve uluslararası sözleşme hükümlerinin nasıl yorumlanacağı zaman içinde görülecek.