İmzalar gergin bir ortamda atıldı

Türkiye ile Ermenistan arasında yeni dönemi açan protokol öncesi yaşanan metin krizi, imza törenine de yansıdı. Özellikle Nalbantyan'ın gerginliği gözlerden kaçmadı.

Haberler - NTV Haber 10.10.2009 - 22:26

İmzalar gergin bir ortamda atıldı

ile Ermenistan arasından İsviçre'nin Zürih kentindeki protokol imzasını yerinde takip eden Güldener Soumut'un, kriz ve tören izlenimleri:


Türkiye saati ile 18.00'e kadar her şey yolundaydı.

Zürih Üniversitesi'ne gelen bakanlar, İsviçre Dışişleri Bakanı tarafından karşılandı.

Konuşma yapılacak, imzalar atılacak ve daha sonra 5'er dakikalık açıklamalarda bulunulacaktı. Bu kapsamda arabulucu olan İsviçre konuşma metinlerini istedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasındaki Karabağ bölümünün, Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan'ı rahatsız edebileceği düşünüldü.

Bu açıklamaya ilgili metinde bir düzeltme talep edilirken, Türkiye de Ermenistan'ın metnini istedi ve benzer şekilde Karabağ ile igili bölümün rahatsızlık yaratabileceği vurgulandı.

Bu kriz üzerine Ermenistan ve Türkiye heyetleri arasında mekik diplomasisi başladı.


Yaklaşık olarak 3 saat süren bu diyaloglar sonunda, çözümü getiren öneri Türk tarafından geldi. Türkiye'nin 'imzalar sonrası açıklamalar yapılmasın' önerisi, ABD, İsviçre ve diğer ülkeler tarafından memnuniyetle karşılandı. Taraflarla görüşüldü ve bu doğrultuda mutabakata varıldı.

İsviçre Dışişleri Bakanı, "Tarihi adım ve imzaların atılacak. Protokol nedeniyle memnuniyet duyuyoruz" dedi ve iki dışişleri bakanını imzaya çağırdı.

Davutoğlu ve Nalbantyan imzaları attığı sırada, arka planda diğer ülkelerin dışişleri bakanları da kameralara yansıdı.

İmzalar sırasındaki gergin bir ortam, özellikle Nalbantyan'ın gerginliği gözlerden kaçmadı. Daha sonra ise alkışlar patladı ve eller sıkıldı.

Arabuluculuk görevine soyunan İsviçre'nin vereceği akşam yemeğini ardından tüm bakanlar ülkelerine dönecek. Gece yarısından sonra Tükiye'de olması beklenen Ahmet Davutoğlu'nun herhangi bir açıklama yapıp yapmayacağı ise henüz belli değil.

Sayfa Yükleniyor...