Muharrem İnce: Milletvekili saysını azaltacağım

İstanbul’da seçim çalışmalarını yürüten CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçildiği takdirde kimsesiz çocukları devlet kadrosuna alacağını, milletvekili sayısını da indireceğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 16.06.2018 - 14:08 | Son Güncelleme : 16.06.2018 - 16:10

Muharrem İnce: Milletvekili saysını azaltacağım

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İstanbul’un Beykoz ilçesinde mitingde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile televizyonda ekonomi konularını tartışmak istediğini ifade eden İnce, cumhurbaşkanı seçildiğinde dövizin, faizin ve enflasyonun düşeceğini savundu.Seçilmeden icraat yaptığını belirten İnce, seçildikten 48 saat sonra OHAL'i kaldıracağını söylediğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şimdi aynı şeyi dile getirdiğini ifade etti.

İnce, kendisinin gelecekte neler olacağını anlattığını, "gençlere iyi eğitim, ekonomi ve hukuk devleti" dediğini belirterek, "Bizim rakip de meydanlara geldi, 'kıraathane açacağım' dedi. 'Bedava kek' var, diyor. Öğleyin gitti keki yedi. Akşam yemeği ne olacak peki. İş yok, güç yok. Acaba o kıraathaneleri de bir yandaşa mı verecek? Keki yedirirken devleti de mi kekleyecek diye düşünüyorum. Ben öğrencilere kep diyorum, o kek diyor" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın yorgun olduğunu, 'nin devasa sorunlarını çözemeyeceğini ileri süren İnce, ülkenin sorunlarını çözmek için taze kana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Terör sorununu deneme ve yanılma yöntemiyle değil, samimiyetle, dürüstlükle ve kimseyi kandırmadan çözeceğini belirten İnce, kendisinin cumhurbaşkanlığında AK Partililer, HDP'liler, MHP'liler, İYİ Partililer ve Saadet Partililerin de, 81 milyonun makbul insan olacağını, ayrımcılık yapılmayacağını dile getirdi.

"ERDOĞAN ARTIK BEYAZ TÜRK"

İnce, 16 yıldır millete yalan söylendiğini savunarak, şöyle devam etti: "O artık sizden biri değil. O kentsel dönüşüm diyordu, artık sizi unuttu. Beykoz'un imar, tapu sorunu var. 16 sene önce bunları biliyordu ama artık sizi unuttu. Halk çocuğu olan benim, milletin evladı benim. Bu sorunu ben çözeceğim. Burada deri kundura fabrikası, tekel fabrikası, Şişe Cam vardı. 10 bin kişi çalışıyordu, hepsi gitti. Yazık, günah. Erdoğan artık beyaz Türk, saraylı. Senden biri değil. Senden biri olan benim. Bana gariban diyor. Erdoğan'dan 5 ay önce milletvekili oldum. 16 yıl birlikte milletvekilliği yaptık. Ben gariban kaldım da Erdoğan sen nasıl zengin oldun. Size söz veriyorum, 2019 yılbaşı gelmeden Allah'ın izni, milletimizin isteğiyle cumhurbaşkanı seçildiğimden sizin tapu sorunlarınızı, imar sorunlarınızı çözeceğim."

Muharrem İnce, Erdoğan'ın kendisi gittiğinde ülkenin batacağını söylediğini belirterek, "Sanki Cumhuriyeti sen kurdun. Atatürk, İsmet Paşa, Özal, Demirel vefat etti, batmadı" dedi.

Türkiye'nin 453 milyar dolar borcu olduğunu belirterek, "Bunun 323 milyar dolarını Erdoğan yaptı. 60 milyar dolarlık da özelleştirme yaptılar. 865 milyar dolar da 16 senede vergi topladılar. Alacaklılar kapıda bekliyor Türkiye'yi, Bu alacaklılar Türkiye'yi iflas ettirmek ister mi? istemez "diye konuştu.

İnce, Yalova'dan gelirken Osmangazi Köprüsü'nden geçtiğini, 125 lira ödediğini, akşam üzeri de Süleyman Demirel'in yaptığı, normalde gidiş ve geliş 11 lira olan köprüden bayram olması nediyle bedavadan geçeceğini dile getirerek, Osmangazi Köprüsü'nün ise otomobiller için 114 lira gidiş, 114 lira da geliş olduğunu ifade etti.

Muharrem ince yurtlarda kalan kimsesiz çocukların 18 yaşına kadar devletin gözetiminde kaldığını belirterek, şöyle devam etti: "Bu çocuklar benim içimi acıtıyor. Bu çocuklar 18 yaşını doldurdu mu sokağa bırakılıyor. Allah'ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda o çocukları 18 yaşını doldurduklarında hemen devlet kadrolarına alacağım. O çocukları sokağa bırakmayacağım. 81 milyonluk bir ülkede 3-5 bin kimsesiz çocuğu bakamıyorsak, yazıklar olsun bize. Bunun hemen yapacağım, hiç beklemeden. Nasıl ki Beykoz'un imar ve tapu sorunu yılbaşı gelmeden çözeceğim diyorsam, bu kimsesiz çocukların sorununu da yılbaşı gelmeden çözeceğim."

"MİLLETVEKİLİ SAYISINI AZALTACAĞIM"

Milletvekili sayısının yanlış olduğu, yeniden millete götüreceğini dile getiren İnce, " 81 milyon, milletvekili sayısı 600. Rusya 150 milyon milletvekili sayısı 450. ABD 300 milyon, milletvekili sayısı 535. 300 milyonluk bir ülkede 535 milletvekili var, Türkiye'de, 80 milyonluk bir ülkede 600 milletvekili var. Bu fakir millet 600 milletvekiline maaş vermeye mecbur değil. Bunu düşüreceğiz. Ama millet çıkarttı. Referandumda evet vererek bunu 600 yapan sizsiniz. Bu hatayı düzeltmemiz lazım. 600 milletvekili Türkiye'ye çoktur." diye konuştu.İnce, bu mitinglerin prova olduğunu, 23 Haziran'da Maltepe'de yapacağı mitingine katılımın 5 milyon olacağını ifade ederek, bu mitinge kadar herkesin 3 kişiyi ikna etmesini istedi.

“İNCE BAŞKAN”

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Beykoz Çayırı'ndaki miting alanına seçim otobüsüyle geldi.Alan, dev Türk bayraklarının yanı sıra üzerinde Muharrem İnce'nin olduğu bayraklarla donatıldı.

Ellerinde Türk bayrakları, üzerinde Atatürk fotoğrafı olan Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, İnce'nin konuşması başlarken ve konuşması sırasında, "İnce Başkan" şeklinde slogan attı.

Muharrem İnce konuşmasına, Beykozspor 1908 atkısıyla başladı.

Miting alanında güneşten korunmak için şapka kullanan vatandaşların bazıları Muharrem İnce maskeleri de taktı. Vatandaşların bir bölümü ise mitingi gölgeden izlemeyi tercih etti.

İnce, daha sonra Beykoz'dan seçim otobüsüyle Üsküdar'a geçti.

Sayfa Yükleniyor...