İnce: Gerçek niyetlerini gördük

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, AK Parti Grup başkanvekilleri ile yaptıkları görüşmede, başörtüsü konusunun ''üniversiteyle sınırlı olması güvencesini istediklerini'' söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.10.2010 - 15:17

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulunan İnce, şunları kaydetti:


''Satır başlarıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamalarını özetlersek... Diyor ki 'yapılan yasalar Anayasa'ya aykırı olmaz; yürütme ve idare yargı kararlarını uygulamakla yükümlüdür; bunları değiştiremez geciktiremez.' Ayrıca, 'laiklik ilkesine aykırı talepler, demokratik bir hak değildir' diyor.

'Gerek Türkiye'nin yüksek yargı organları, gerekse uluslararası yargı organlarının kararlarıyla türban koruma görmemektedir' diyor. 'YÖK ve siyasi partiler mahkeme kararlarını gözetmek zorundadır' diyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının açıklaması bu. Biz yargı kararlarına saygı duyuyoruz. Yargı kararlarını dinlemeyen, onları değiştirmek isteyen, yargı kararlarına saygı göstermeyenlere soru sormanız gerekir.''

Muharrem İnce, ''Türbana, başörtüsüne serbestlik girişimleri burada sona mı erecek?'' sorusu üzerine şöyle konuştu:

''Onu bilemiyorum, nasıl bir gelişim olur ama bugün bize yapılan ziyarette biz iki çekincemiz olduğunu söyledik. Bunlardan birisi bir paket halinde görüşelim -Genel Başkanımızın teklifi bu şekildeydi-. Neydi bu paket? İçinde YÖK'ün olduğu. Bir parçasını değil, bütünü çözelim, YÖK'ü çözelim.

Bir diğeri, Türkiye'de siyasetin daha nitelikli, daha güven verici bir kurum haline gelebilmesi için Türkiye'de yolsuzlukların kaynağı gibi görünen dokunulmazlıkları bu paketin içinde görmek istediğimizi ve toplumun geniş katmanlarının parlamentoda temsil edilmesini ve seçim barajının düşürülmesini birlikte değerlendirmek istediğimizi söylediğimizde; AKP Grup başkanvekilleri 'böyle bir pakete sıcak bakmadıklarını, onların tek gündem maddesi olduğunu' söylediler.

Bir diğer çekincemiz olduğunu da söyledik. 'Yalnızca üniversitelerde türbanı çözmekle sınırlı mı sizin projeniz? Yoksa sırada kamu çalışanları, sırada ilköğretim, ortaöğretim... Topluma tepeden tırnağa türban giydirme projesinin bir parçası mısınız' diye sorduk. Kızılcahamam'da bir AKP yöneticisinin 'parlamentoda niye türbanlı milletvekili yok' diye çıkışının toplumda bazı kesimleri kaygılandırdığını, gizli gündemlerinin olduğunu söyledik AKP Grup Başkanvekillerine ve bu konuda güvence istedik. Yani üniversiteyle sınırlı olması güvencesini istedik. Bu güvenceyi bize veremeyeceklerini, 'on yıl sonra bakarız' gibi yuvarlak laflarla gerçek niyetlerini ortaya koydular.''

Sayfa Yükleniyor...