'İnce Memed' çizgi roman olsun

ntvmsnbc'nin hazırladığı 'Hangi klasik çizgi romana uyarlanmalı?' anketine katılanların büyük çoğunluğu daha önce İsnail Gülgeç tarafından çizilen Yaşar Kemal'in 'İnce Memed'ini ve Tolstoy'un 'Savaş ve Barış'ını seçti.

27.10.2009 - 16:32

'İnce Memed' çizgi roman olsun

NTV Yayınları'nın hazırladığı Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisi en çok satanlar listelerinin zirvesinden inmiyor ve klasikler çizgi romana dönüşmeye devam ediyor.

ntvmsnbc de yaptığı anketle okuyucuların hangi klasiği çizgi roman olarak görmek sitediğini sordu. 2 bin 500 kişinin katıldığı ankette en fazla oyu daha önce İsmail Gülgeç tarafından da çizilen Yaşar Kemal'in İnce Memed'i aldı.

Yerli ve yabancı olarak iki seçeneğe ayrılan ankette yabancı klasikler arasında en fazla oyu Tolstoy'un 'Savaş ve Barış'ı alırken ikinci sırada oyların yüzde 23'ünü alan Victor Hugo'nun 'Sefiller'i yer aldı.

'Sefiller'i yüzde 18 oy oranıyla Bram Stoker'ın 'Dracula'sı izlerken, oyların yüzde 12'sini alan Oscar Wilde'ın 'Dorian Gray'in Portresi' 4. sırada yer aldı.

Robert Louis Stevenson'ın 'Dr Jekyll Mr Hyde'ı yüzde 9 oyla 5. sırada yer alırken onu Charles Dickens'ın 'Büyük Umutlar'ı ve Gustave Flaubert'in 'Madam Bovary'si izledi.

'TUTUNAMAYANLAR' 2. SIRADA
Yerli klasikler içerisinde ise genel toplamda da en fazla oyu alan Yaşar Kemal'in 'İnce Memed'inden sonra 2. sırada Oğuz Atay'ın 'Tutunamayanlar'ı geldi.

'Tutunamayanlar'ı oyların yüzde 12'sini alan Sabahattin Ali'nin 'Kürk Mantolu Madonna'sı alırken, dördüncü sırada Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 'Yaban'ı yer aldı.

En fazla oyu alan beşinci yerli klasik Halide Edip Adıvar'ın 'Vurun Kahpeye'si olurken Kemal Tahir'in 'Devlet Ana', Orhan Kemal'in 'Bereketli Topraklar Üzerinde', Orhan Pamuk'un 'Cevdet Bey ve Oğulları', Yusuf Atılgan'ın 'Anayurt Oteli', Reşat Nuri Güntekin'in 'Dudaktan Kalbe' ve Elif Şafak'ın 'Bit Palas' birbirine yakın oylarla sıralandılar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...