İnce: MHP, AKP'nin bir yan kuruluşu gibi oldu

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "MHP, son dönemlerde AKP'nin bir yan kuruluşu, ayrılmaz bir parçası oldu'' diye konuştu.

Anadolu Ajansı 20.10.2012 - 15:32

İnce: MHP, AKP'nin bir yan kuruluşu gibi oldu

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Aksaray'da partisinin İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin öne alınması konusundaki düşüncelerini açıklarken, MHP'nin tavrını anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Seçim Kanunu'nun ''Türkiye'yi bölecek bir kanun'' olduğunu söylediğini öne süren İnce, ''PKK'ya hizmet eden bir kanundur' diyor. Bir taraftan Seçim Kanunu'nu bu şekilde eleştirirken, diğer taraftan seçimin 6 ay öne alınmasını destekliyor. MHP, AKP'nin bir yan kuruluşu gibi oldu. Bunu anlayabilmiş değilim. Bu mantığı çözemiyorum ben. Son dönemlerde AKP'nin ayrılmaz bir parçası oldu'' diye konuştu.

İnce, ''Afyonkarahisar'daki patlamada hayatını kaybeden askerlerin doğal afet şehidi olarak kabul edilmesi'' konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine şunları kaydetti:

''Bu memlekette şehitlerimizi gazilerimizi incitirseniz, bu topraklara sahip çıkamazsınız. Bu ülkenin parlamentosu ne güne duruyor. Milletvekilleri, Bakanlar Kurulu, Başbakan ne güne duruyor. Onların bütün acıları hafifletilmelidir. Ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Bu konuda biz her türlü desteği verdik CHP olarak. Ama ne yazık ki AKP'ye bunu kabul ettiremiyoruz.''

Hükümetin tarım ve hayvancılık konusundaki politikaları ile çiftçiyi zor duruma düşürdüğünü öne süren İnce, vatandaşa kurban bayramında angus kestiren hükümetin bu sefer de dışardan saman ithalatı yaptığını belirterek, çiftçinin izlenen yanlış politikalarla yoksullaştırıldığını iddia etti.

Seçilme yaşının 18'e düşürülmesi girişimlerini de eleştiren İnce, ''18 yaşındaki milletvekili olacak. 18 yaşından bir gün önce ehliyeti var mı? Yok. Kahvehaneye girebilir mi? Yok. Kahvehaneye giremeyecek, ehliyet alamayacak, lisede okuyacak, milletvekili olacak. Size mantıklı geliyor mu? bu Tayyip Erdoğan birilerine söz vermiş demek ki...'' dedi.

İnce, Aksaray'da bazı ilçe ve beldelerde partililerle düzenlenen toplantılarda bir araya gelecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...