İnce’den kapatılan dernekler açılsın önerisi

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 12 Eylül askeri müdahalesinden sonra çalışmadan alıkonulan, kapatılan ve münfesih sayılan mesleki dernek ve kuruluşların açılmasını öngören bir yasa teklifi sundu.

Anadolu Ajansı 24.11.2010 - 12:38

CHP Yalova Milletvekili ve Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklife göre, 12 Eylül 1980 tarihinden sonra çalışmadan alıkonulan, kapatılmasına karar verilen ya da münfesih sayılan mesleki dernek ve kuruluşlar, son genel yönetim kurulu üyelerince aynı ad, rumuz, amblem ve son tüzük hükümlerine göre yeniden açılabilecek.

Bu dernek ve kuruluşların Hazine’ye devredilen malları, iade tarihindeki durumlarına ve değerlerine göre işlem görecek şekilde, açılmalarına karar verilen tarihten başlayarak en geç 3 ay içinde iade edilecek.

Dernek ve kuruluşlar ilk genel kurullarını yapana kadar son genel yönetim, yürütme, denetim ve onur kurulları yetkili olacak.

Teklif, yeniden açılan dernek ve kuruluşların ilk genel kurul toplantılarını 6 ay içinde son genel kurul delegeleriyle yapmalarını öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, 12 Eylül askeri müdahalesi sonucunda siyasi partiler, sendikalar, derneklerin kapatıldığı ve mallarına el konulduğunu anımsatılarak, ''Atatürk'ün vasiyeti çiğnenerek'', Atatürk tarafından kurulan Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumunun (TTK) statülerinin değiştirildiği ifade edildi.

Kapatılan dernekler arasında öğretmen örgütü TÖB-DER'in de bulunduğu belirtilen gerekçede, 12 Eylül'den sonra kapatılan siyasi partilerle sendikaların yeniden açıldığı ve Hazineye devredilen mallarının iade edildiği, ancak dernekler ve diğer kuruluşlara bu hakkın tanınmadığı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...