İnci kefali için operasyon

İnci kefalini kaçak yollardan avlamak isteyen kişilere yönelik operasyona Muradiye Kaymakamı Erol Tanrıkulu da katıldı.

Anadolu Ajansı 23.05.2012 - 15:40

İnci kefali için operasyon

Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan tek balık türü olan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da üremek için tatlı su ağızlarına doğru yolculuğu devam ediyor. Üreme dönemi sebebiyle her yıl 15 Nisan ile 15 Temmuz arasında arasında av yasağı getirilmesine rağmen kaçak yollardan yapılan avcılık yapıyor.

Muradiye Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin kaçak avlanmayı önlemek için Bendimahi Çayı civarına yaptığı gece yarısı operasyonuna katılarak, çalışmaları denetledi. Operasyonda, kaçak avlanma yapan kişiler, güvenlik güçlerini görünce 24 çuval dolusu balığı bırakarak kayıplara karıştı.

Yumurtlama döneminde olan balıkları avlayanlara kızgınlığını dile getiren Kaymakam Tanrıkulu, dünyanın hiç bir yerinde kadına el kaldırılamayacağını belirterek, şunları söyledi:

''Hele ki hamile kadına hiç el kaldırılmaz. Burada avlanan balıklar on binlerce yumurta taşıyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda gölün sodalı ve tuzlu suyundan tatlı su kaynaklarına göç ederek yumurtalarını bırakıyorlar. Maalesef bazıları bu balıkları ve yavrularını katlediyorlar. Bu balıkları katledenler belki, şimdi bizi izliyor olabilirler. Bekliyorlar ki, biz gidince tekrar gelip avlansınlar. Bu vicdansızları nasıl eğitebiliriz. Bu balıkları torbaların içerisinde görmek beni derinden üzmüştür.''

Kaçak avcılığın önüne geçmek için güvenlik güçleriyle ellerinden gelen tüm imkanları kullanacaklarını ifade eden Tanrıkulu, Türkiye'nin en önemli değeri vicdansızların eliyle çuvalların içerisine girdiğini söyledi. Kaçak avcılık yapanları kınayarak onları 'vicdansız' olarak gören Tanrıkulu, kanuni yaptırımların yetersizliğinden yakındı.

İlçe Emniyet Müdürü Oktay Çelik ise aldıkları güvenlik önlemleriyle tatlı su kaynaklarına gelen balıkları korumak olduğunu ifade ederek, dere boyu ulaşım imkanları yetersiz olduğu için ulaşımda sıkıntı çektiklerini söyledi.

Kaçak avcıların genellikle gece saatlerini kullandıklarını dile getiren Çelik,  3 veya 4 kişi birkaç saat içinde 2 ton balık tutabildiğini sözlerine ekledi.

Polis, ele geçirilen 24 çuval kaçak avlanmış balığı imha etmek için el koydu.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...