İzmir İl Müftü Vekili İlyas Öztürk, ''kenti anlatacak, tanıtacak'' bir camiye ihtiyaç bulunduğunu, bunun için en uygun yerin de İnciraltı olduğunu belirtti.

İlyas Öztürk, Avrupa'da bütün turistik kentlerin merkezlerinde büyük, ihtişamlı bir kilise olduğunu, İstanbul, Bursa gibi bazı kentlerin de camileriyle ön plana çıktığını söyledi.

İzmir'in merkezinde bu tarzda bir cami olmadığını belirten Müftü Öztürk, şunları kaydetti:

''Gönlümüzdeki cami, bütün kesimlere hitap edecek, yaşlıların gönül huzuruyla, çocukların, kadınların severek geleceği, özellikle engelliler için engellerin giderildiği bir cami. İzmir'in böyle bir camiye,denizden, havadan görünebilecek, göze hitap edecek, muhteşem bir ibadethaneye ihtiyacı var. İnsanlar dünyanın her yerinde en görkemli yapıtlarını, mimari eserlerini, el emeklerini, göz nurlarını ibadethanelerde gösterirler.''

Kent merkezinde büyük bir caminin eksikliğini özellikle cenaze namazlarında gördüklerini belirten Öztürk, şöyle devam etti:

''3-5 bin kişinin cenaze namazı kılacağı bir cami İzmir'de yok. Yaklaşık 5 yıl önce trafik kazasında ölen çocuklarımızın toplu cenaze namazını, merhum Ahmet Piriştina'nın cenaze namazını Konak Meydanı'nda kıldık. Dini açıdan eksiklik olmadı ama bu törenlerin camide yapılması daha uygun düşerdi. Büyük bir cami İzmir için lüks değil, ihtiyaç.''

Vali Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na böyle bir cami ihtiyacının olduğunu bildirdiğini anlatan Öztürk, ''Hayırseverler, Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı böyle büyük bir esere kaynak ayırabileceklerini ifade etti. İnciraltı'nın böyle bir cami için en uygun yer olduğunu düşünüyorum. Yeniden planlanacak bir yer, çevre yolu bağlantısı var. Yer gösterildiğinde, yapımı konusunda Müftülük seferber olacak. Maddi manevi destek verecek çok insanımız var, kısa sürede bitirilecektir'' dedi.

Öztürk, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı çalışmalarında İnciraltı'nda böyle bir cami yapımı konusunun da ele alınması gerektiğini sözlerine ekledi.