"İncirlik Üssü her an ABD'nin kullanımına açılabilir"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin Türkiye'deki üsleri kullanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararının imzaya açıldığını ve İncirlik Üssü'nün her an açılabileceğini söyledi. Kuzey Irak'a giden Müsteşar Feridun Sinirliolğu da Barzani'yle görüştü.

Anadolu Ajansı 29.07.2015 - 16:33

"İncirlik Üssü her an ABD'nin kullanımına açılabilir"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, DAEŞ'e karşı operasyonlarda Türkiye'deki hava üslerinin ABD ve bazı koalisyon ülkeleri tarafından kullanılmasına imkan tanıyan Bakanlar Kurulu kararının tekemmül ettiğini, İncirlik Hava Üssü'nün her an kullanılmaya başlanabileceğini söyledi.

Sözcü Bilgiç, bakanlıkta yaptığı olağan basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Suriye'deki durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini belirten Bilgiç, Türkiye'de yaklaşık 2 milyon sığınmacı bulunduğunu, bunların 1,7 milyonunu ise Suriyelilerin oluşturduğunu, bu insanların ülkelerine dönmeyi beklediklerini ifade etti.

Suriyelilerin ülkelerine dönmelerine imkan tanıyacak koşulların sağlanması konusunda ABD ile mutabakata varıldığını hatırlatan Bilgiç, mutabakatla ilgili imzaya açılan Bakanlar Kurulu kararı sürecinin tamamlandığını kaydetti.

Mutabakat çerçevesinde kullanıma açılacak üsler ve üsleri kullanacak koalisyon ülkeleriyle ilgili soru üzerine, Bilgiç, her iki konuda da kararı ABD ile vereceklerini belirtti.

Bilgiç, üslerin ne zaman kullanılmaya başlanacağına ilişkin soru üzerine ilgili Bakanlar Kurulu kararının "tekemmül ettiğini" belirterek, "İncirlik, gerekli görüldüğü takdirde her zaman, her an kullanılabilir" dedi.

Sözcü Bilgiç, konuyla ilgili askeri makamların gerekli temasları yürüttüğüne işaret etti.

BARZANİ'YLE GÖRÜŞME

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, temaslarda bulunmak üzere Kuzey Irak’ın Erbil kentine gitti.

Müsteşar Feridun Sinirlioğlu, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani’yle görüştü.

Barzani'nin resmi konutunda gerçekleşen görüşmede Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi-Türkiye ile ilişkileri, IŞİD terörüyle ile mücadele ve Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya yönelik sınırötesi operasyonu ele alındı.

Sinirlioğlu, Başbakan Neçirvan Barzani ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...