İncirlik'teki sivillerden eylem

ABD'li işverenin, toplu iş sözleşmesine uymadığı gerekçesiyle eylem yapıldı.

Adana'daki İncirli Hava Üssü'nün sivil çalışanları, ABD'li işverenin toplu iş sözleşmesine uymadığı gerekçesiyle eylem yaptılar.

İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı nizamiye kapısı önünde toplanan Türk Harb-İş Sendikası çalışanları işçiler, ellerinde pankart ve afişlerle belde girişine dek sloganlar atarak yürüdüler.

Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Ahmet Kalfa, belde girişine kurulan traktör römorkunun üzerinde yaptığı açıklamada, VBR, 39. Wing Komutanlığı ve AAFES ile 1 Nisan 2008'den başlayarak 31 Mart 2010 tarihinde bitecek toplu iş sözleşmeleri imzaladıklarını hatırlattı.

Kalfa, yabancı askeri işyerlerinde çalışan yaklaşık 1500 sendika üyesini kapsayan yürürlükteki sözleşmenin, işverenler tarafından ortadan kaldırılmak istendiğini savundu.

Yabancı askeri işyerleri işverenlerinin, bir yandan kitlesel işçi çıkarma çalışmaları yaptıklarını, diğer yandan da işçi kadrolarına yarı zamanlı işçi almaya çalıştıklarını savunan Kalfa, ''İşverenler, toplu sözleşmeye olanak tanımamasına rağmen, part-time işçi alımı yapılacağını belirtirlerken, işçi pozisyonlarını ve sayılarını yeniden düzenlemek üzere bir dizi hazırlık başlattılar. Buna göre, Adana İncirlik Üssü, Ankara ve İzmir işyerlerinde çalışan üyelerimizin toplu sözleşmedeki açık ve tartışmasız haklarına rağmen, çalışma koşulları değiştirilmek isteniyor. İşverenler, iş ilişkilerini, yasalara, toplu iş sözleşmesine ve geleneklere aykırı olarak, kuralsız ve geçersiz biçimde düzenlemeye çabalıyor. Bu durum, işyerlerinde son derece tehlikeli süreçleri başlatabilir. Toplu sözleşme hükümleriyle uyuşmayan tüm kural tanımaz girişimlere son verilmezse, hakkımızı daha büyük eylemlerde arayacağız'' şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından işçiler olaysız biçimde dağıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...