Independent: 'Pera'da dönüşüm olağanüstü'

İngiltere’de yayımlanan Independent Gazetesi, 'Pera’nın dönüşümü'nü yazdı. Haberde,  iki yıl önce 140 bin sterline alınan bir apartman dairesinin bugünkü değerinin 1 milyon sterlin olduğu belirtildi.

24.04.2012 - 09:52

Independent: 'Pera'da dönüşüm olağanüstü'

Mourby; yazısında Pera'yı şu sözlerle anlattı:

"İstiklal Caddesi’nin bir turist olarak yürüyemeyeceğiniz sokakları vardı. Bugün Pera, genellikle Avrupalılar tarafından ziyaret edilen, parlak ve kalabalık bir yer. 7 Mayıs’ta Uluslararası Pera Piyano Festivali, ardından da 31 Mayıs-29 Haziran tarihleri arasında İstanbul Müzik Festivali düzenlenecek.

Pera; Graham Greene, Pierre Loti, Mata Hari ve Ernest Hemingway’in kendilerini evlerinde hissettikleri yer. İki yıl önce 140 bin sterline alınan bir apartman dairesinin bugünkü değerinin 1 milyon sterlin olduğunu söylüyorlar. Peki bunu ne sağladı? Bunun cevabını iki milyon kişinin her gün yürüdüğü ve alışveriş yaptığı sokaklarda görüyorum: Bu insanlar gençler ve paraları var.

SALT'ta oturuyoruz. Üst kattaki terasın, Sultanahmet ve Haliç'e bakan panaromik bir manzarası var. Daha sonra Tünel'e iniyoruz.  5-6 katlı binaların arasında dolaşıyoruz. Yeni binalar ve restore edilen binalar görüyoruz. Tarihi yapıların arasına pahalı butikler açılmış. Daha sonra Mimar Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ve koleksiyoner Taha Tatlıcı'nın ortak girişimi ile açılan Galerist'e gidiyoruz. New York ve Londra'daki Soho'ya benziyor, bir yandan da çok farklı. İstanbul, 8 bin yaşında."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...