Bursa'nın İnegöl ilçesinde, isimlerinin Mehmet Şerif S, Mehmet S ve Şenol S olduğu öğrenilen üç kişi, dün gece saat 23.00 sularında, ellerinde sopa ve bıçaklarla Orhaniye Mahallesi Çinili Cami yanında bulunan kahvehaneye girdi.

İlişkili Haberler


Kahvehanede bulunan kişilerle yaşanan kavgada, Selahattin O, Metin B, Şaban D ve isimleri henüz belirlenemeyen üç kişi bıçakla yaralandı. Yaralılar İnegöl Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, 3 zanlı da gözaltına alındı.

Daha önce aralarında husumet olduğu öğrenilen iki aile arasında yaşandığı belirtilen olay sonrası, yaralı yakınları, İnegöl Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Olaya karışan ailelerden birinin Güneydoğu kökenli olması ve iki kişinin öldüğü haberinin yayılmasıyla birlikte olaylar farklı bir boyuta taşındı.

İnegöl merkezde toplanan yüzlerce kişi belediye binasını taşlarken, bir polis ve zabıta aracı yakıldı, bir banka şubesinin camları kırıldı, ambulanslara taş atıldı; Bursa-Ankara karayolu trafiğe kapatıldı.

Olayları yatıştırmaya çalışan polis sık sık havaya ateş açarken, ilçenin giriş ve çıkışlarında önlem alındı. Devam eden gerginlik nedeniyle ilçeye Bursa'dan çok sayıda çevik kuvvet ekibi sevk edildi.

Zanlıların bulunduğu polis merkezi önünde toplanan kalabalıktakilerin büyük bölümü, uzun süren çabaların ardından eylemden vazgeçmeleri için saat 04.00 sularında ikna edildi.

Bursa ve ilçelerinden istenen takviye kuvvetler de İnegöl'e geldi. Tüm uyarılara rağmen ikna edilemeyen yaklaşık 250 kişilik bir grup ise çevredeki araç ve binalara verdi. Ambulansların camlarını kıran topluluk, servis aracını ateşe verdi, bir alışveriş merkezinin içine girmeye çalıştı.

Gece boyunca yaklaşık 20 polis yaralandı. Bacak ve kollarında yaralar bulunan polislerden dokuzu tedavi için Bursa'ya gönderilirken gözünden yaralanan bir polis memuru da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.

" BURADA BİR TUZAK VAR"
İlçeye giden ve incelemelerde bulunan Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Burada bir oyun, bir tuzak vardır'' dedi.

Harput şu bilgileri verdi:

"Gözaltı sayısı şu an için 44, bu sayı artabilir. Çünkü olaylarda kamera kayıtları, çekilen resimler bir bir incelenme suretiyle olayların bizzat içinde olanlar, olayların gerisinde olup da olayları kışkırtanlar kayıtlar incelendikçe belli olacak.

Dolayısıyla sanıklar gözaltına alınır, serbest bırakılır. Bu, bir süreçtir. Rakamlar değişebilir. 29 civarında polisimiz hafif yaralanmıştır ve hayati tehlikesi yoktur. Olayda ise 5 yaralı var, sadece birisinin durumu diğerlerine göre biraz daha ağır, tedavileri devam ediyor.''

Güvenlik önlemleri çerçevesinde ilçeye gelen takviye ekiplerin bir sürede daha burada kalacağını anlatan Harput, ''Ancak İnegöl'ün genel emniyet ve asayişiyle ilgili gerek personel sayısı, gerek araç-gereç sayısı ve diğer konularda gerekli ne varsa bu konuları bugün değerlendirdik, eksiklerin giderilmesi konusunda da gerekli ilk adım atılmıştır'' dedi.