Gözaltına alınan İngiliz akademisyen serbest bırakıldı

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" soruşturmasında "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan gözaltına alınan 3 akademisyen, adliyeye sevk edildi. Destek için adliye önüne gelen bir İngiliz akademisyen de göz altına alınmıştı. Gözaltına alınan akademisyen bugün serbest bırakıldı. Akademisten için sınırdışı talebinde bulunuldu.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 15.03.2016 - 14:09 | Son Güncelleme : 16.03.2016 - 14:23

Gözaltına alınan İngiliz akademisyen serbest bırakıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi'nden Esra Mungan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Kıvanç Ersoy ile Nişantaşı Üniversitesi'ndeki görevine son verilen Muzaffer Kaya, gözaltında tutuldukları İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan akademisyenlerin ifadesini alacak.

Hakkında gözaltı kararı bulunan Meral Camcı'nın ise yurtdışında olduğu bildirildi. Camcı’nın daha önceki bildiriye imza attığı için Yeni Yüzyıl Üniversitesi'ndeki işine son verildiği öğrenildi.

4 akademisyenin soruşturma konusu olan bildirinin arkasında olduklarına dair geçen hafta bir bildiri daha okudukları öğrenildi.

Bu arada, ilk bildiriye imza attıkları için haklarında soruşturma yürütülen bazı akademisyenlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişilik bir grup, destek için adliye önünde toplandı.

Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Berat Birtek ve Fatma Gök ile eski Türk Tabipler Birliği Başkanı Gençay Gürsoy burada kısa açıklama yaptı.

Gök, "Bugün barış isteyen akademisyenler olarak Çağlayan Adliyesi'ndeyiz çünkü; arkadaşlarımız, kendilerini fikirle ifade ettikleri için emniyetteler şuan da. Onları bekliyoruz. Söylediklerinin biz de arkasındayız ve arkadaşlarımızın; barış isteyen, 'çocuklar ölmesin, ülkemizde barış içinde yaşayalım' diyen arkadaşlarımızın biran önce bırakılmalarını istiyoruz. Biz de bunun sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.

Gürsoy da, "Burada barış ve ifade özgürlüğü taleplerinin bedelini ödeyen arkadaşları desteklemek için bulunuyoruz. Onların işlediği suçun biz de arkasındayız" dedi.

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayınladığı bildirinin ardından soruşturma başlatılmıştı.

Bu bildirinin ardından bir grup akademisyen ikinci bir bildiri daha yayınlamıştı. İkinci bildiriye imza atanlar hakkında da soruşturma açılmıştı.

İNGİLİZ AKADEMİSYENE GÖZALTI

Öte yandan, İstanbul Adalet Sarayı'nda bildiri dağıtarak, terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı öne sürülen İngiliz öğretim görevlisi gözaltına alındı.

İstanbul'daki özel bir üniversitede öğretim görevlisi olan İngiliz vatandaşı C.J.K.S'nin, 3 akademisyene destek amacıyla geldiği adliyede gözaltına alındı.

''Terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan gözaltına alınan İngiliz, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltına alınan akademisyen emniyetteki sorgusunun ardından bugün serbest bırakıldı.

İngiliz akademisyen için sınırdışı etme talebi yapıldığı gelen bilgiler arasında. 

Sayfa Yükleniyor...