İngiltere'de kameralardan uzak durmak neredeyse imkansız. Şehir merkezlerinde otomobilleri gözetleyen kameralar, metro istasyonları, alışveriş merkezleri ve halka açık ortamlardaki güvenlik kameraları İngiliz halkı tarafından artık kabul edilmiş durumda.

Ancak İngiltere'nin güneyinde bulunan Broughton köylüleri, Google'ın harita servisini daha kullanılabilir kılmak amacıyla görüntü toplayan "Street View Car" (Sokak Görünümü Arabası) kamerasına tahammül edemedi.

Google Street View servisinde kullanılmak üzere fotoğraf çekimleri yapan otomobilin yolu üzerinde insandan duvar ören köylüler, kullanıcılarına şehirlerin sokak görüntülerini sunan servisin kişisel haklarını ihlal ettiğini ileri sürerek geçit vermediler.

ABD'li İnternet devinin servisi, birçok ülkede kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor. Servis üzerinde bulunan fotoğraflar, belirli bir rota üzerinde hareket eden bir otomobile yerleştirilmiş 360 derece görüntü kaydedebilen özel kameralar ile toplanıyor ve kullanıcılara gerçek sokak gezintisi görselleri ile navigasyon servisi sunuluyor. Google, şikayetleri değerlendirerek görüntüsü alınmış olan insanların yüzlerini görünmeyecek şekilde bulanıklaştırıyor ancak binalar için aynı şey söz konusu değil.

Google'ın arabasını gördüğünde evinin üst katında bulunduğunu anlatan Paul Jacobs, The Times of London isimli gazeteye verdiği röportajda şu şekilde konuşuyor: "Arabayı uzakta fark ettiğimde ilk tepkim sinirlenmek oldu. Benim evimin fotoğrafını benden izinsiz olarak nasıl çekebilirler?"

Jacobs'un hızlıca örgütlediği komşuları sokağa inerek arabanın geçeceği yol üzerine etten bir duvar örerek Google görevlilerini geldikleri yöne gitmek zorunda bıraktı. Google ise teknolojinin tamamen yasal olduğunu, tacizkar olmadığını ifade ediyor. Yapılan açıklamada, Google'ın kişisel hakları korumak için insanların yüzlerini ve otomobillerin plaka numaralarının gizlendiği ifade ediliyor.

Google'ın sözcülerinden Anthony House "Street View tarafından toplanan tüm bilgiler, herhangi bir firmaya ait Web sitesinde veya kendi başınıza yolda yürürken kaydedebileceğiniz bilgiden daha fazla değildir." diyor ve ekliyor; "Bu çok yeni bir teknoloji, insanların bu konuda rahatsız olmasını anlayışla karşılıyoruz". House ayrıca, rahatsızlık yaratan görüntülerin Street View sitesi üzerinden yapılacak şikayetler ile kaldırılabildiğinin de altını çizdi.

Google İngiltere'nin halkla ilişkiler birim başkanı Peter Barron, BBC'ye verdiği bir demeçte firmanın bugüne kadar birkaç yüz fotoğraf kaldırma isteği aldığını ve bu fotoğrafların olabildiğince hızlı bir şekilde yayından kaldırıldığını ifade ediyor.