İngiltere'de Kraliyet Posta Kurumunun, "İngiliz Demiryolları serisi" kapsamında piyasaya çıkardığı 'akıllı pul', iPhone veya Android gibi akıllı telefonlar aracılığıyla içeriğini sanal ortama aktaracak.

Kullanıcılar kamerayı pulun üzerine koyduğunda, 'akıllı pul' içerdiği bilgileri internete aktaracak. Kraliyet Posta Kurumu, 'akıllı pul'ların, pulculuk alanında yeni bir evrim oluşturduğunu ve pul kavramını 21. yüzyıla taşıdığını kaydetti.

BBC Türkçe'nin haberine göre 'akıllı pul'lardan Junaio uygulamasıyla yararlanılabileceği, bu uygulamada cep telefonundaki kamerayı harekete geçiren bir "Kraliyet Posta Kurumu kanalı" bulunduğu belirtildi.

Söz konusu uygulamanın iTunes Store ve Android Market'ten parasız olarak yüklenebileceği bildirildi.

Kraliyet Posta Hizmetleri'nden Philip Parker, "Ulusal posta hizmetleri, pullarında ilk kez böyle bir teknoloji kullanıyor. Posta servisine 'akıllı pul'ların kullanılmaya başlaması çok heyecan verici." dedi.

İngiliz Kraliyet Posta Kurumu, eğitsel amaçlı ve bilgilendirmeye yönelik hizmetleri çerçevesinde, İngiltere'de önemli olayları ve yıldönümlerini pullara yansıtıyor.

Philip Parker, "Akıllı pul teknolojisiyle pullarımız yepyeni bir bilgi dünyasına kapılarını açacak; önümüzdeki aylarda mektuplarının üzerinde bu pulları gören milyonlarca insana ve özellikle pul koleksiyoncularına yeni ilgi ve eğlence olanakları sunacak." dedi.