İngiltere, Google'a sert çıktı

İngiltere'deki bağımsız Bilgi Komisyonu Kurumu Başkanı, internet devi Google'ın ülkenin veri koruma yasalarını ihlal ettiğini söyledi.

03.11.2010 - 15:51

İngiltere, Google'a sert çıktı

Google, sokakların panoramik görüntülerini sunan Streetview için haritalama yapan araçların, özel internet bağlantılarından aldığı verileri kaydetmesi nedeniyle suçlanıyor.

Google, araçların şifresiz internet bağlantılarından e-postalar, internet adresleri ve şifreler gibi bilgileri kaydettiğinin ortaya çıkmasıyla, uluslararası alanda tepki almıştı.

BBC Türkçe servisinin Londra kaynaklı haberine göre Amerikan internet devi, bu durumun tekrarlanmaması taahhüdü karşılığında İngiltere'de para cezası almayacak. İngiliz polisi, olayla ilgili bir adli soruşturma başlatmayacağını belirtmişti. Google, yaşananları 'talihsiz bir olay' diye tanımlıyor.

İngiltere'de bağımsız Bilgi Komisyonu, veri koruma kanunu, bilgi edinme özgürlüğü yasası ve iletişimin mahremiyeti gibi yasaların takipçisi olan bir kurum. Bütçesini Adalet Bakanlığı'ndan alan kurumun, ciddi yasa ihlallerinde 800 bin dolara kadar para cezası verme yetkisi var.

Ancak kurumun başkanı Christopher Graham, Google'ın yasayı ihlal ettiğini, ancak tekrarlanmayacağını taahhüt eden bir belgeyle yetineceklerini söyledi.

Google ise, yasa ihlalinden dolayı 'çok üzgün' olunduğunu ve şirket içindeki denetimlerini sıklaştırdıklarını belirtti. Açıklamada, 'Bu verileri biz istemedik, hiçbir ürün ya da hizmetimizde kullanmadık ve mümkün olduğu kadar çabuk silmeye çalıştık.' denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...