İngiltere'de son 30 yılın kuraklığı

İngiltere'de hükümet yetkilileri, ülkenin güneyi ve doğusunda kuraklık yaşandığını kabul etti.

21.02.2012 - 13:59

İngiltere'de son 30 yılın kuraklığı

Habere ilk sayfadan yer veren Times gazetesi, son otuz yılın en şiddetli kuraklığının yaşandığını belirtirken güney kesimlerde bu durumdan etkilenen ailelerin sayısının milyonları bulduğunu yazıyor.

“Yetkililer halka suyu idareli kullanmaları yolunda önerilerde bulundu. Bu öneriler arasında bahçe sulama, otomobil yıkama gibi faaliyetlerin azaltılması, duş sürelerinin dört dakikayla sınırlanması da var.

"Hatta duşta gereğinden fazla kalınmasını önlemek için belediyeler, halka ne kadar su tüketildiğini ölçmeye yarayacak saatler dağıtmaya başladı.”

“Yetkililer iki kış üst üste yeterli yağış yaşanmaması nedeniyle su rezervlerinin tehlikeli seviyelere çekildiğini, nehirlerde kimi canlı türlerinin tehlike altında olduğunu söylüyor.”

Bir kaç hafta içinde İngiltere nüfusunun yarıdan fazlasını etkileyebilecek sınırlamaların Londra'yı da kapsayabileceği belirtiliyor.

Times, yazın düzenlenecek Olimpiyatlar'da su ihtiyacının yüzde 10 oranında artmasının beklendiği, bu ihtiyacın nasıl karşılanacağı yolundaki kaygıların arttığını vurguluyor.

İngiltere'de 1976 yılında yaşanan kuraklık sırasında binlerce kişi sıcaklar nedeniyle hayatını kaybetmiş, orman yangınları çıkmış ve gıda fiyatları artmıştı.

Times, su seviyelerinin 1976 yılından da az olduğuna dikkat çekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...