İngiltere'den Aydın'a trafik cezası

Aydın'ın Söke ilçesinde yaşayan Mehmet Ali Ergün’e İngiltere’den gelen bir yazıyla şaşkına döndü. İngiliz polisi, arabası ve ehliyeti olmayan Ergün’ü trafik ihlali yapmakla suçladı.

Anadolu Ajansı 26.02.2011 - 11:09

İngiltere'den Aydın'a trafik cezası

Söke ilçesine bağlı Bağarası beldesinde oturan 50 yaşındaki Mehmet Ali Ergün'e, İngiltere'nin Northumbria Polisi'nin gönderdiği uyarı yazısı 3 Şubat 2011 tarihinde ulaştı.

Yazıda, trafik ihlalinin bir daha yaşanması halinde bin pounda kadar cezai işlem uygulanacağı belirtilen yazıyı gören Ergün büyük şaşkınlık yaşadı.

Ergün, hayatı boyunca Aydın dışına çıkmadığını belirterek, şunları söyledi:

''Kendime ait bir bisikletim bile olmazken, İngiltere'den lüks bir otomobille, bu ülkede trafik ihlali yaptığıma ve bir daha tekrar edersem bin pounda kadar cezai işlem uygulanabileceğine ilişkin ceza uyarısı geldi. Bu durumda İngiltere'de suç işleyip Türkiye'ye kaçmış görünüyorum.''

KANIT DA GÖSTERİLMİŞ
İngiltere'nin Northumbria Polisi'nden gelen yazı şöyle:

''Belirtilen araca ait olan ve 1988 Yol-Trafik kanununun 172. bölümündeki yasaya aykırı bir davranışta bulunulduğuna dair fotoğrafik kanıtlara sahiptir. Bu yasaya aykırı davranışın bin pounda kadar para cezası ve 3-6 ceza puanı kaybı olan bir bedeli vardır. Bu durumda yazılı bir uyarı yeterli olarak görülmüştür, ancak suçun detayları kayıt edilmiştir. Bu duruma ait başka bir işlem yapılmayacaktır, fakat ileride yapılacak başka bir suçta bu şekilde hoşgörülü davranılmayabilir. Eğer iddia edilen suçun olduğu zamanda sürücü sizseniz, sizden bir sonraki Birleşik Krallık ziyaretinizde araç kullanırken Yol-Trafik yasalarına uymanızı rica ederiz.''

Yasal yollara başvuracağını söyleyen Mehmet Ali Ergün, bu durumun sahte evrak düzenlemekten kaynaklandığını düşündüğünü belirterek ''Yaklaşık 10 yıl önce nüfus cüzdanımı bir akrabama vermiştim. Yüzde 90 bu kişiden şüpheleniyorum. Çünkü İngiltere'de ne bir akrabam, ne de bir arkadaşım yaşıyor. Sahte evrak düzenleyenlerin bir an önce yakalanıp cezalandırılmasını istiyorum. Ya da bu durum İngiltere Polisi'nin suçuysa gerekli düzeltmenin bir an önce yapılmasını istiyorum'' dedi.

Ergün, sahte evrakla da olsa kendi adına düzenlenen böyle bir cezayı ödeyecek durumunun olmadığını ve stres altında bulunduğunu dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...