İngiltere'den "yeşil ekonomi"

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ülkeyi ekonomik durgunluktan çıkarma yolunda çevreyle dost bir dizi önlem açıkladı.

10.04.2009 - 10:43

İngiltere'den "yeşil ekonomi"

Bu önlemler arasında elektrikli otomobil ve rüzgâr çiftlikleri kullanımına desteğin artırılması da yer alıyor.

Başbakan Brown, Independent gazetesine verdiği özel mülakatta, bu ay sonunda resesyondaki ekonomiyi düzlüğe çıkarmak için yeşil bir bütçe hazırladıklarını söylüyor ve İngiltere'yi elektrikle çalışan otomobil üretimi ve ihracatında dünya lideri yapacaklarını belirtti.

Gordon Brown'ın açıklamasına göre 22 Nisan'da açıklanacak bütçe istihdam yaratan, hayat kalitesini ve çevreyi koruyan önlemleri artıran bir nitelik taşıyacak.

Gazeteye göre, hükümet, yeşil kentler yaratma hedefiyle yol kenarlarına elektrikle çalışan araçların akülerini doldurabilecekleri şarj istasyonları kurulması için elektrik şirketleriyle görüşmelere başlayacağını belirtiyor.

Independent, 2020 yılına kadar ülkede tüketilen enerjinin yüzde 15'inin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması hedefi çerçevesinde binalarda daha fazla rüzgâr enerjisi kullanabilmesi için mevzuatın basitleştirileceğini, ayrıca Maliye Bakanı Alastair Darling'in kendi ifadesiyle "yeşil sektörlerde" beş yıl içinde 400 bin kişiye ek istihdam olanağı yaratma hedefinde olduğunu aktardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...