İngiltere'ye mesaj: İsrail cesaretlendirilmemeli

Erdoğan, İsrail'in yardım gemilerine yaptığı ölümlerle sonuçlanan saldırıyla ilgili, İngiltere Başbakanı ve İran Cumhurbaşkanı ile görüştü.

01.06.2010 - 20:15

İngiltere'ye mesaj: İsrail cesaretlendirilmemeli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıyla ilgili olarak İngiltere Başbakanı David Cameron ile telefonla görüştü.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdoğan bugün saat 18.00'de Cameron ile telefonla bir görüşme yaptı.

Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik İsrail saldırısının ele alındığı görüşmede Başbakan Erdoğan'ın, İngiltere Başbakanı Cameron'a, 32 ayrı ülke vatandaşının katıldığı yardım girişimi ve İsrail saldırısıyla ilgili son gelişmeleri paylaştığı kaydedildi.

Açıklama şöyle:

''Başbakan Erdoğan, İsrail'in bu tür hukuk-dışı davranışlarının artık daha fazla cesaretlendirilmemesi gerektiğini; aksi takdirde benzer devlet terörü uygulamalarının yaygınlaşacağını belirterek, 'İsrail BM kararlarını uygulamamayı alışkanlık haline getirmiştir. Uluslararası toplumun bunun önüne geçmesi gerekir' ifadelerini kullanmıştır.

İngiltere Başbakanı Sayın Cameron da Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik İsrail saldırısını kınadıklarını vurgulayarak, özellikle can kaybından dolayı büyük üzüntü duyduklarını, bu nedenle de ülke olarak dün alınan BM kararına tam destek verdiklerini ifade etmiştir.''

AHMEDİNEJAD'LA DA GÖRÜŞTÜ
Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile saat 19.00'da bir telefon görüşmesi yaptı.

Ağırlıklı olarak Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik İsrail saldırısının ele alındığı görüşmede Başbakan Erdoğan'ın, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a, ''uluslararası camianın, İsrail'in bu tür hukuk-dışı davranışlarına daha fazla göz yumulmayacağını açıkça göstermesi gerektiğini'' vurguladı ve başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün uluslararası zeminlerde Türkiye'nin bu konunun takipçisi olacağını ifade ettiği bildirildi.

Açıklamada, Ahmedinejad'ın da ''uluslararası topluma bu bağlamda büyük sorumluluk düştüğünü, İran'ın bu konuda üstüne düşen her şeyi yapmaya hazır olduğunu'' dile getirdiği kaydedilen açıklamada, Ahmedinejad'ın ''İran halkının ve şahsının kardeş Türk halkının üzüntüsünü ve hissiyatını tümüyle paylaştıklarını, bu konuda atılacak her adımı içtenlikle destekleyeceklerini'' vurguladığı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...