İngiltere Northumberland’de, yatan çıplak bir kadın şeklindeki devasa arazi heykeli üstünde çalışmalar başladı.

Kamuoyunda heykelin kadınlar için küçük düşürücü olduğu tartışmaları alevlenirken heykelin yaratıcısı olan peyzaj mimarı Charles Jenks, eserin kadınlar için aşağılayıcı olduğunu reddetti. Devasa heykelin sembolik olarak insan formunu yücelttiğini ileri sürdü.

Buldozerler ve kazı makineleri kullanan ekipler, Cramlington yakınlarında bir madenden çıkarılan 1,5 ton toprak ve kille, 400 metre uzunluğundaki çarpıcı heykel üstünde çalışmaya başladı.

Eseri tasarlayan Jencks, heykelin bölgenin ikonu haline geleceğini ve İngiltere’de sanat turizminin bir parçası olacağını umduğunu söyledi.

Blangdon Estate’de insan yapımı göller arasında uzanan heykel, 2013’de açılması beklenen parkın en önemli parçası olacak.

Northumberlandia figürünün kadınları aşağıladığını ve kimine göre hakaret olduğu iddialarına karşılık Jenks, yakında heykelin, insanların kalbini kazanacağına inandığını söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti;

Jenks ayrımcılık iddialarını reddediyor
Jenks ayrımcılık iddialarını reddediyor

“Kadınları, erkekleri veya genel olarak insan ırkını küçük düşürdüğüne inanmıyorum. Aksine bunları yüceltiyor” dedi. “İnsanları gücendirmeyecek çünkü ona birden fazla anlam yükleyecekler. Tabii ki bunu sorgulama hakları var. Çünkü bu sanat. Ama eminim herkesin kalbini kazanacak. Samimi olarak inanıyorum ki zamanla insanlar onu küçük düşürücü bulmayacak ve sevmeye başlayacak. Bence Northumberland halkı, arazilerine bu şekilde kişilik kazandırılmasından hoşlanacak. Heykelin cinselliğiyle, göğüsleriyle ve bu gibi şeylerle ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum.Böyle büyük bir arazi heykeli için, birçok farklı açıdan görülebilecek bir insan vücudundan daha uygun bir şey olamaz diye düşündüm.”

2.5 MİLYON POUND'LUK YATIRIM
Havadan, kollarını uzatmış dev bir kadın heykeli olarak görülen Nortumberlandia’nın yılda 200 bin ziyaretçi çekmesi ve yerel ekonomiyi canlandırması bekleniyor. Tamamlandığında, insanlar heykelin kafasında, göğüslerinde ve bacaklarında zikzak çizen bir patika üzerinde yürüyebilecek. Şantiyenin operatörü olan The Banks Group ve yerel Blagdon Estate firmaları, projeye 2,5 milyon pound yatırıyor.