İnkar etmenin bedeli

Psikologlara göre bir çok insan  "iklim değişikliği"ni kabul etmek istemiyor ve inkar ediyor.

05.10.2009 - 10:05

İnkar etmenin bedeli

Avustralyalı profesör Clive Hamilton, insanların büyük çoğunluğunun iklim değişikliğini inkar ettiğini söylüyor. Hamilton bu psikolojiyi İkinci Dünya Savaşı öncesinde İngilizlerin ve Almanların psikolojileriyle karşılaştırıyor ve "insanların davranışlarını değiştirebilmenin tek yolu onların korkularını aşmalarını sağlamak" diyor.

Telegraph'ın haberine göre Oxford Üniversitesi'ndeki bir konferansta konuşan Hamilton, insanların üç değişik şekilde reaksiyon verdiğini söylüyor. Bunlar da "inkar, duygusuzluk veya harekete geçme"...

İklim değişikliği konusunda ise, İngiltere'de küçük bir grubun iklim değişikliğini tamamen reddettiğini ve sera gazlarının sıcaklığın yükselmesine neden olmadığın inandıklarını söylüyor. Onlardan daha küçük bir grup ise iklim değişikliğini durdurabilmek için çalışıyor. Bu gruptakiler daha az et yiyorlar, hükümete iklim değişikliği konusunda baskı yapıyorlar ve daha az araba kullanıyorlar.

Profesör Hamilton, insanların büyük bir çoğunluğu ise bu konuyu düşünmek istemiyor, başkalarını suçluyor ve kendi hayatları ile ilgileniyor diyor. Hamilton bu duruma bir anlamda bilim insanlarının neden olduğu görüşünde. Bilim insanlarının verdiği çok sayıda korkutucu bilgi insanları bu konuyu düşünmekten uzaklaştırıyor. "İnsanları bu konuda korkutmamız gerektiği konusunda bir görüş var. Çünkü korkular insanları konudan uzaklaştırıyor. Ancak öyle bir noktadayız ki artık hepimizin bi korkuları aşıp harekete geçmesi gerekiyor." diyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...