İnsan kasından 1000 kat güçlü

Bilim insanları, robotlara süper güç kazandıracak ‘yapay kas’ geliştirildiğini açıkladı.

Haberler 26.12.2013 - 13:47

İnsan kasından 1000 kat güçlü

Gelecekte birçok alanda insanlığa hizmet etmesi planlanan robotlar, bir gün biimkurgu filmlerinde izlediğimiz kadar dev ve yıkıcı hale gelebilir.

ABD’nin California Üniversitesi araştırmacıları, insan kasından 1000 kat güçlü mikro boyutlu robotik kas geliştirdiklerini açıkladı.

Vanadyum dioksit adı verilen bir materyal üzerinde çalışan araştırmacılar, maddeyi 67 dereceye ısıttıkları zaman yalıtkanlıktan iletken bir metale dönüşmesini sağlıyor. Bu dönüşüm esnasında, madde çok büyük bir dirence erişiyor.

Araştırmacılar, ortaya çıkan güç sayesinde robotların 60 milisaniyelik sürede kendilerinden 50 misli ağır cisimleri boylarından 5 kat uzun mesafeye atabileceklerini belirtti.

Robot kasın ısıtılması görevini ise küçük bir ısıtma yastığı veya elektrik akımı sağlayacak. Vanadyum oksitin ışığı emerek ısınması sayesinde, ısınma süreci optik yöntemlerle de yapılabilir.

Araştırma ekibinin başındaki fizikçi Junqiao Wu, “Güç ve birçok fonksiyonu bir araya getiren mikro-kas, küçük alanlarda yüksek seviyede fonksiyon gerektiren uygulamalar adına büyük bir atılım olacak” ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...